İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Telefon Görüşmesi Kaydetmek Suç Mu?

Son zamanlarda en çok duyduğumuz konulardan bir tanesi olan veri gizliliği konusunda bir çok yeni düzenleme yapıldı. Bankalar ve çoğu özel şirket çağrı merkezi aramalarında ilk olarak güvenliğiniz için konuşmalar kayıt altına alınmaktadır cümlesini kuruyor. Bunun sebebi izininiz olmadan telefon görüşmeleri kayıt altına alamamalarıdır.

Peki telefonda ses kaydı yasal mıdır?

Türkiye’de Telefon görüşmelerini kaydetmek yasal mı?

Normal şartlar altında telefon görüşmelerinin kayıt altına alınması karşı tarafın onayı olmayan durumlarda yasal değildir. Daha doğrusu karşı tarafın izni olmadan herhangi bir görüntü yada ses kaydı yasal değildir. Ancak ortada bir tarafın mağduriyeti olması halinde ses kayıtları meşru müdafaa gerekçesi ile kullanılabiliyor. Bu durumda normale göre daha farklı sonuçlarda doğura biliyor. Bilinmesi gereken önemli nokta cep telefon görüşmelerini kaydetmek yasal olarak bazı sonuçlar doğurabilir. Telefon konuşması kaydetme cezası duruma göre farklılık gösterebilir.

Önemli Not: Herhangi bir suç işlenmesi hallerinde veya haksız bir saldırıya ilişkin telefon görüşmesi kaydetmek suç değildir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Telefon görüşmesi kaydetme delil olur mu?

Yukarıda bahsettiğimiz durumlardan bir suç işlenmesi ve kasız saldırı olması durumunda telefon görüşmeleri delil olarak sayılır. Aksi durumlarda telefon görüşmelerini kaydetmek sizin açınızdan olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Telefon görüşmeleri yada ses kayıtlarının delil olarak kullanılması noktasında mutlaka profesyonel bir avukattan destek almalısınız. Durum ve koşullar ses kayıtları açısından belirleyici olacaktır.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar