İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Televizyon Tam Ekran Olmuyor | Çözüm

Televizyon kanallarında HD formatlarına geçilmesi sonrasında bazı televizyonlarda (özellikle eski model televizyonlarda) ekran üstten ve alttan pay kalacak şekilde görüntülenmeye başlandı. Bir kaç temel ayarla ekran boyutları değiştirilse de kanallar arasında bu boyutlandırma farklılık gösterebiliyor.

TV programlarından ziyade sinema filmlerini televizyonda izlemek istediğimizde bu sorunu daha fazla yaşayabiliyoruz. Hangi durumlarda tv ekranı tam olmaz?

  • Film izlerken televizyon ekranı tam ekran olmayabilir. Çözünürlük ile alakalı bir durum söz konusu olabilir.
  • HD kanallarda ekran formayı ayarları farklı olabiliyor. Ekran formatı ayarlarını düzeltmek gerekiyor.
  • Televizyonun desteklemediği boyutta bir video açılmış olabilir. Bu duruma müdahale edilmiyor.

Aşağıdaki ayarları uygulayarak TV tam ekran olmuyor sorununu çözebilirsiniz.

Televizyon Tam Ekran Yapma

Televizyon tam ekran olmuyor sorunu çoğumuzun başına gelmiştir. Televizyon kanallarının tam ekran olmamasının ana sebebi kanalların farklı formatlarda yayın yapmasıdır. Bazı kanallar 19 : 9 geniş ekran formatını kullanırken bazı kanallar ise 4 : 3 dar ekran formatını kullanmaktadır.

Durum böyle olunca kanal değiştirdikçe televizyon ekranı yanlardan yada üstten basık karanlık oluyor. Yapmamız gereken kanal değiştirdiğimizde ekran formatını değiştirmek yada otomatik ekran formatını seçmektir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Genellikle HD ekranları izliyor isek 16 : 9 geniş ekran formatı bizler için en idealidir. Eski tüplü bir televizyon kullanıyorsak 4 : 3 dar ekran formatı ile TV ekranındaki siyah boşluklardan kurtulabiliriz.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar