İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

UDF Uzantılı Dosya Açma | Resimli Anlatım

UDF Dosyası Nasıl Açılır?

UDF dosyaları başlığı altında belirtilen udf bir dosya uzantısıdır. Bilgisayar veya herhangi bir ortama kurulan dosyalarda dosya türünü belirten uzantılar bulunmaktadır. Udf bu uzantılardan bir tanesidir. UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) bünyesinde kullanılan dosyaların uzantısı olarak kullanılmaktadır. UYAP, Adalet Bakanlığı ve yargı birimleri arasındaki iletişimi sağlamak, hukuksal gelişmelerin internet platformundan takip ve denetlenmesini sağlamak amacı ile geliştirilmiş bir sistemdir.

UDF Uzantılı Dosya Açma

Udf uzantılı dosyalar Uyap döküman editörü ile açılmaktadır. Uyap Şablon Editörü ve Uyap Doküman Editörü yazılımlarını kurarak .udf uzantılı dosyalar açılabilmektedir.

Programın kurulum dosyası, ‘’.zip’’ uzantılı bir dosya olması sebebi ile kuruluma başlamak için WinRAR programı gereklidir. Bu sebeple indirmeden önce bilgisayarınızda WinRAR programının kurulu olup olmadığını kontrol edin.

UYAP Doküman Editörü Kurulumu

  • İlk olarak  http://www.uyap.gov.tr adresine girin. Açılan sayfanın alt bölümünde bulunan ‘’UYAP Destek’’ başlığının altındaki ‘’UYAP Editör’’ seçeneğine tıklayın.
  • Uyap Editöre tıkladığınızda dosya inmeye başlayacaktır. Dosyanın inmesi tamamlandığında dosya aç sekmesini tıklayın.
  • Dosyayı açtıktan sonra sırasıyla  ‘’UKI_V4.1.11’’ klasörüne ve ‘’UKI_V4.1.11.exe’’ uygulamasına tıklayın. (Tıkladıktan sonra izin isterse onaylayın)
  • Karşınıza çıkan kurulum sihirbazı penceresinde göreceğiniz ‘’İleri’’ seçeneğini tıklayın.
  • Bu aşamada ise açılan pencerede programın nereye kurulacağını seçin ve  ‘’İleri’’ seçeneğine tıklayın.
  • Son olarak ‘’Yükle’’ seçeneğine tıklayın ve kurulumu başlatın.
  • Kurulum tamamlandıktan sonra ‘’Son’’ butonuna tıklayarak kurulum işlemini sonlandırın.

Artık UDF uzantılı bir dosyaya tıkladığınızda, dosya Uyap doküman editörü tarafından açılacaktır.

Word Belgesi UDF ye Nasıl Çevrilir?

Uyapa evrak gönderebilmeniz için Uyap Doküman Editörü programı ile yazmanız gerekmektedir. Fakat word ile yazdığınız belgeyi Uyapa göndermek biraz karmaşık. Word ile yazdığımız belgelerin uzantısı .doc şeklindedir. UYAP Doküman Editör ile yazılan ve Uyapa yüklenebilecek belgeler ise .udf formatındadır. Bu sebeple ilk önce .doc uzantılı belgeyi .udf ye çevirmeniz gerekecek.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Udf Dönüştürücü Kullanımı

  1. Word de yazılmış olarak bulunan belgeyi açın. Açılan sayfada; dosya-farklı kaydet i seçin.  

2. Açılan ekran penceresinde dosya formatını “zengin metin biçimi” olarak seçin ve kaydete basın. Böylece .doc. uzantılı dosyayı. rtf uzantılı dosyaya  çevirmiş oldunuz.
(Word ve Uyap Doküman Editörü ortak açtıkları tek dosya türü .rtf uzantılı dosyalardır. Bu sebeple dosya formatı değiştirilir. Elde edilen .rtf uzantılı dosya Uyap Doküman Editörü ile de açılabilir.)

3. Sırada kaydettiğiniz dosyayı UYAP Doküman Editör ile açmak var. Şimdi UYAP Doküman Editörünü çalıştırarak “Dosya aç” ı seçin.

4. Açılan sayfada .rtf dosya türünü seçin. Aksi halde az önce elde ettiğiiz .rtf dosyasını göremezsiniz. Bu aşamada açılmış olan belgede tab ayar vs yapmak gerekebilir. Dönüştürülen programların satır aralıkları ve marj ayarları farklıdır. Word belgeniz artık .udf formatına dönüştü.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar