İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

WiFi Performansını ve İnternet Hızını Arttırma Yöntemleri

WiFi çekim gücünü ve internet hızını arttırmak için uygulanan bir çok yöntem var. Programsız internet hızını arttırma konusunda size yardımcı olabilecek yöntemleri bu makalemizde sizler için hazırladık. Vodafone, Turkcell, dsmart, Türk Telekom ve benzeri bir çok internet sağlayıcısında internet hızı arttırma yöntemleri aynıdır. Bilgisayarımızda ve modemimizde yapacağımız bazı ayarlar internet hızında ciddi değişiklik sağlayacaktır.

İnternet Hızı Sorgulama

Öncelikle operatörlerden aldığımız internet hızını test etmemiz gerekiyor. İnternette hız testi yapabileceğiniz bir çok site bulunuyor bunlardan herhangi bir tanesi ile internet hızını test edin. Daha sonra satın almış olduğunuz internet hizmetinin size vadetmiş olduğu internet hızı ile kıyaslama yapmanız gerekiyor. Bir çok operatör maksimum çıkabileceğiniz internet hızını paketlerine yazsa da çoğunlukla bu hıza ulaşmanız zordur ancak yarı yarı kesinlikle bir fark olmaması gerekiyor.

İnternet Hızı Kaç Olmalı

İnternet hızınızın kaç olması gerektiğini bilmiyorsanız satın almış olduğunuz firma ile iletişime geçin ve alt yapınızın desteklediği internet hızını öğrenin. Aslında bu işlemi internet hizmetini satın almadan önce yapmış olmanız gerekiyordu. Öyle ki alt yapınızın desteklemediği hızda bir internet hizmeti satın aldıysanız maksimum hızınız altyapınızın desteklediği kadar olacaktır. Böylece kullanmamanıza rağmen yüksek faturalar ödersiniz.

İnternet hızı bulunduğunuz bölgedeki alt yapı ve satın almış olduğunuz internet hizmeti paketine göre değişmektedir. Çalıştığınız firmadan kullanabileceğiniz hızı öğrendikten sonra en başta söylediğimiz hız testi sonucu ile kıyaslamanız gerekiyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Türkiye standartlarında fiber altyapı olmayan bölgelerde ortalama 16 mbps internet hızı kullanılabilmektedir.

WiFi Hızı Arttırma

WiFi kapasitesi en az internet hızımız kadar önemlidir. Modeme gelen internet hızı ne kadar yüksek olursa olsun kablosuz internet kullandığımız cihazların wifi çekim gücü düşük kalıyor ise internet hızı ciddi oranda etkilenmektedir.

Kullandığımız modemin ev yada iş yerimizin metre karesine, bağlı olacak cihaz sayısına uygun olması gerekiyor. Aksi halde çekim gücü zayıf kalacak ve internet hızı ciddi oranda etkilenecektir. Modemlerin fiyatlandırma politikasını belirleyen en önemli unsurlardan bir tanesi zaten çekim kapasitesidir. Temelde hepsi aynı işi yapıyor ancak bazı modemlere en fazla kablolu yada kablosuz 8 cihaz bağlanabilirken bazılarına 50 adet cihaz bağlanabiliyor. Modemi kullandığımız ortam tek bir oda ise farklı bir modem komple bir dairede kullanılacak ise farklı bir modem kullanmak gerekiyor.

Öncelikle modemi kullandığımız alanların en uç noktalarında bile wifi çekim gücünün tam olduğundan emin olalım. Modeminiz yeterli olmasına rağmen çekim gücünde zayıflık varsa aşağıdaki seçenekleri kontrol edebilirsiniz.

 • Modem yakınlarında kablosuz bir ev telefonu olmaması gerekiyor.
 • Genelde yapılan hatalardan bir tanesi modemi kapalı bir alan dolap yada bir bölgeye gizlemek bu durumda çekim ciddi etkilenecektir. Modemi yalıtımsız ortak bir noktaya konumlandırın.
 • İnternet kullanımı olmayan cihazları sürekli modeme bağlı bırakmayın. İnternet kullanımı esnasında modeme bağlantı kurulması bir kaç saniyenizi alacaktır. örn. televizyon
 • Modem ismini benzersiz yapın genelde cihaz adı otomatik geliyor etraftaki aynı isimdeki cihazların radarına giren modeminize sürekli giriş talebi gelecektir.
 • Wifi gücünün yetersiz kaldığı noktalara sinyal güçlendirici satın alın.

İnternet Hızını Arttırma Yöntemleri

İnternet hız testi ile satın almış olduğumuz hizmetteki internet hızı arasında uyuşmazlık varsa ve internet sağlayıcımız bu durumunun bizden kaynaklandığını söylüyorsa aşağıdaki önerileri kontrol edebilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.
 • İlk olarak modem kablolamasını yaparken kabloları oldukça kısa tutun.
 • Modeme bağlı cihazların sayısını kontrol edin. Modeme bağlı dış bir bağlantı olup olmadığını ancak bu şekilde anlayabilirsiniz. Dışarıdan birisi yıllardır internetinizi habersiz kullanıyor olabilir.
 • Modeme bağlı bilgisayarınız varsa arka plan uygulamaları kontrol edin bazı gereksiz uygulamalar internetinizi sömürüyor olabilir. Örnek vermek gerekirse kendi kullandığımı mouse uygulaması bilgisayarı açtığımda sürekli güncelleme alıyordu. Aslında hiç işime yaramayan bir uygulama ancak ilk girişte internet hızımı direkt olarak etkiliyor.
 • Kablosuz cihazlardan bağlantı yaparken alıcının sorunlu olup olmadığını kontrol edin. Aynı ortamda kullanılan internet cihazdan cihaza fark ediyorsa alıcı sorunlu olabilir.
 • Windows cihazlardan bağlanıyorsanız bant genişliğini arttırın.
 • Android yada iOS cihazlarda internet hızını arttırmanın en önemli yöntemi arka plan uygulamalarını kapatmaktır. Bir keresinde internet hız problemi yaşayan arkadaşımın telefonunda arka planda açık 100 üzerinde uygulama olduğunu görmüştüm.

Not: İnternet hizmetiniz kotalı ise kota aşımında hızın otomatik olarak düşeceğini unutmayın. Bu gibi durumlarda internet hizmetiniz yetersiz geliyor ise yeni paket satın almanız gerekecektir.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

İnceleme

İnsanlık yavaş yavaş dijital çağa geçiyor; insanlar pandemi nedeniyle sanal alanda daha fazla vakit geçirmeye başladılar. Metaverse, kimsenin görmezden gelmemesi gereken bir gelecek olarak...

Uygulama

Sosyal medya kullanıcıların büyük bir çoğunluğu içeriklerin kişiselleştirilememesinden şikayetçidir. Touchapp, kullanıcılarına kişiselleştirilmiş bir deneyimin anahtarını sunuyor. Aralık ayında kullanıma sunulan uygulama her geçen gün...

Çözüm

Backlink, bir web sitesinden farklı bir web sitesine trafik yönlendirmek üzere sayfa içeriğinde URL, metin ve görsel ögelerin kullanılmasıyla oluşturulan köprü bağlantıları ifade eder....

HABER

Kredi notu, tüm bankaların erişebildiği kredi siciliniz, bankalarla gerçekleştirdiğiniz tüm işlemleri barındıran bir kişisel finans geçmişini ifade eder. Bankalar kendilerinden borç isteyen yani kredi...