İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Windows 10 Ekran Kararma Süresi Nasıl Ayarlanır? Resimli Anlatım

Windows 10 Ekran Kararma Süresi

Windows kullanıcılarının ilk olarak keşfetmek istedikleri ayar değişikliklerinin başında ekran kararma süresinin ayarlanması gelmektedir. Bu yazımızda sizlere Windows 10 işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarınızda bulunan otomatik uykuya alma ve ekran kararma sürelerini nasıl ayarlayabileceğinizi anlatacağız.

Bilgisayarınızda işlem yaptığımız bazı vakitler çalışmanıza ara verir bilgisayarınızı öylece bırakıp 5-10 dakikalık bir süre ile bilgisayar başından ayrılırsınız. Geri geldiğinizde ise bilgisayar ekranınızın kararmış olduğunu veya bilgisayarınızın uyku moduna geçmiş olduğunu görürsünüz. Bu şekilde ekranın otomatik olarak kendiliğinden kararması için bilgisayarınızın uyku ve ekran kararma sürelerini tercihinize göre ayarlamanız gerekmektedir.  Yazının devamında hem görsel hem de yazılı olarak anlatım ile ayarlarınızı kolayca değiştirebilirsiniz.

 Windows 10 Ekran Güç Ayarlaması

Masaüstü bilgisayarlar veya dizüstü bilgisayarlar için ekran güç süresi ayarlama işlemi Denetim Masasında bulunan Güç Seçenekleri bölümünden yapılmaktadır. Masaüstü bilgisayara ek olarak dizüstü (Laptop) bilgisayarlar için prize takılı iken veya  pil ile kullanıyor olma durumuna göre ayrı ayrı ayar yapabilirsiniz. Bir dizüstü bilgisayar kullanıcıları şarjlarını daha uzun süreli, tasarruflu kullanabilmek için tüm olanak ve ihtimalleri değerlendirmek isteyecektir. Bunu başarmak için bilgisayarınızın başındayken acil bir işimiz çıktığında vb. durumlarda bilgisayar veya ekran otomatik olarak kapanabilmesi kullanıcılar adına bir fırsattır. Ekran kararma süresi ayarları için aşağıdaki adımları takip edin.

  • Lütfen bilgisayarınızın denetim masasını açarak Donanım ve Ses bölümüne tıklayınız.
  • Açılan ekran penceresinden Güç Seçenekleri bölümüne tıklayınız.
  • Açılan ekran penceresinde sayfanın solundaki sekmelerde bulunan Ekranın ne zaman kapatılacağını seçin sekmesinin üzerine tıklayınız.
  • Bu aşamada açılan pencereden tercih ettiğiniz vakte göre uyku moduna geçme ve ekran kararma sürelerini ayarlayabilirsiniz. Aşağıdaki resmi incelediğinizde göreceğiniz gibi bilgisayarınızın fişe takılıyken ki veya pilinden kullandığınız durumuna göre ayarlarını farklı tercih edebilirsiniz. Ekran kararması için, ekranı kapatmak için ve bilgisayarı uykuya almak için tercih ettiğiniz süre aralığını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
  • Bilgisayarınızın ekranının hiç kapanmamasını ve bilgisayarın hiç uyku moduna geçmemesini isterseniz sürelerin olduğu yerde Hiçbir Zaman seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Süreleri ayarladıktan sonra ekranın alt kısmında yer alan Değişiklikleri kaydet butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Evet, işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız. Bu ayarlama seçenekleri sayesinde bilgisayarınızı otomatik olarak süreli bir şekilde uyku moduna alabilir veya isterseniz de hiçbir zaman seçeneğini seçerek, hiçbir zaman uyku veya kararma moduna geçirmeyebilirsiniz.

Bu aşamada sizlere bilgisayarınızın uyku moduna geçme süresini ve ekran kararma süresini nasıl ayarlayabileceğinizi anlatmış olduk.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Çözüm

Bilgiye ulaşmanın en hızlı ve en kolay şeklinin sürekli olarak yenilendiği bir zamanda yaşıyoruz. Telefonumuzun rehberine erişmek için bazen saniyeler uzun gelir. Bazen arama...

Çözüm

Bir fotoğrafın konum bilgileri o fotoğrafın meta verilerinin içerisinde bulunur. Fakat bu meta veriler orijinal fotoğraflarda ulaşılabilirdir. Fotoğraf herhangi bir uygulama ile düzenlenmiş ise...

Çözüm

Windows 10, Microsoft işletmelerinin en üst sürümü olan Windows sürümüdür. Windows 7’nin de üst sürüme güncellenmesi ile birlikte Windows 10’a bir hayli geçiş yapıldı....

Çözüm

Excel dosyaları görev çubuğunda tek pencere altında görünüyor sorunu hemen her bilgisayar kullanıcısının ortak sıkıntıları arasında yer almaktadır. Özellikle hesap yapmak için Excel kullananlar...