İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

HABER

Android Pie ile Telefonunuza Gelecek 13 Muhteşem Özellik

Aylar öncesinde Pixel model telefonlar için yayınlanan Android 9.0 güncellemesi yavaş yavaş diğer telefonlar için de yayınlanmaya başladı. Yeni Android sürümü birçok bakımdan farklı özellikler ve güncelleştirmeler içeriyor.

Kullanıcıları heyecanlandıran bu özellikleri sizin için listeledik.

Android Pie – Uyumlu Batarya

Uzun batarya ömrü Android için her zaman öne çıkan ve önem gösterilen bir özellik olarak görünüyor. Android 9.0’ın Uyumlu Batarya özelliği sayesinde telefonunuz en çok kullandığınız uygulamaları zamanla öğrenerek, kaynakları bunlar için öncelikli hâle getirecek. Peki daha az kullandığınız uygulamalara ne olacak? Siz onları açana kadar Android bu uygulamaları görmezden gelecek.

Kullanıcıları mutlu edecek olan bu özelliğe, Ayarlar>Batarya>Uyumlu Batarya sekmelerinden ulaşabilecek.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Yeni Ayarlar Menüsü

Her seferinde yeni bir Ayarlar menüsü ile karşımıza çıkan Google, bu sefer menüyü daha renkli bir şekilde tasarlamış.

Yeni Ekran Görüntüsü Alma Aracı

Yeni ekran görüntüsü alma aracı, ekran görüntüsü alındıktan hemen sonra düzenleme veya silme seçenekleri sunuyor. Görüntü alındıktan sonra ekranda düzenleme seçeneği yer alıyor.

Mesaj Önizlemelerinde Resimleri Görüntüleme

Bildirim sekmesine yalnızca metinlerin görüntülendiği önceki sürümlerden farklı olarak artık bildirim sekmesinde resimler de görüntülenebilecek. Yeni özellik, geliştiricilerin bu seçeneği eklemesini gerektirecek.

Hareket Navigasyonu

Navigasyon hareketleri artık Android Pie’da önemli bir özellik olarak öne çıkıyor. Ekranın altında bulunan bir buton daha önce Android’de kullanılan üç düğmenin yerini alıyor. Varsayılan olarak kapalı olan özellik isteğe bağlı olarak ayarlanabiliyor. Özellik Ayarlar> Hareketler> Ana Ekranda Hızlı Kaydırma seçeneği ile kapatılabiliyor. Elbette, farklı telefon üreticileri, Android Pie’da bu özelliğin nasıl çalışması gerektiğine dair farklı yorumlara sahip olacaktır.

Yeni Materyal Tasarımı

Android Pie’nın genel olarak yeni bir görünümü var. Hafif yuvarlatılmış köşeler, hızlı ayarlar bölmesi ve bildirim sekmesine hakim olmuş durumda.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Hızlı Rotasyon Kontrolü

İstemediğiniz durumlarda telefonunuz bir anda ekranının dönmesi oldukça rahatsız edici olabiliyor. Android Pie ile birlikte telefonu yatay duruma getirdiğiniz durumda sağ üstte bir buton beliriyor ve ekranı hızlı bir şekilde önceki konumuna döndürebiliyorsunuz.

Metin Seçerken Büyütme Özelliği

iOS’ta bulunan ancak Android’de daha önce yer almayan metin büyütme özelliği gelecek olan yeni özellikler arasında. Bu özellik sayesinde kopyalamak veya paylaşmak için seçtiğiniz metinin tam olarak konumunu tahmin etmenize gerek kalmadan büyütülmüş bir şekilde metni takip edebileceksiniz.

Ses Kontrolü

Önceki Android sürümlerinde müzik sesinin seviyesini ayarlamak istediğiniz zaman sistem genellikle zil sesi seviyesini ayarlamayı ön plana alıyor. Ancak Android Pie ile birlikte temel olarak medya sesini ayarlamak mümkün olacak. Aynı zamanda ses kontrol panelinin de değiştiği görülüyor.

Çoklu Görev

Daha önce açtığınız uygulamaların dikey olarak sırasıyla göründüğü önceki Android sürümlerinden farklı olarak, artık uygulamalar yatay bir ekranda ayrı ayrı görünecek.

Hareket işlevi ile birlikte daha önce açtığınız uygulamalar arasında gezinebilir veya uygulamaları kapatmaya zorlayabilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Ekran Bölme İşlevi

İki uygulamayı aynı anda görüntülemek için, önce çoklu görev modunu açmanız gerekiyor. Uygulamanın önizleme kartının üstündeki simgeye dokunarak, Bölünmüş Ekran’ı seçtikten sonra uygulamaları aynı anda görüntüleyebilirsiniz.

Uygulama İşlevleri

Daha önce kullandığınız uygulama işlevleri hızlı bir şekilde size sistem tarafından önerilecek. Örnek olarak daha önce Google Fotoğrafların yer aç özelliğini çok kullandıysanız, sistem otomatik olarak bu seçeneği ekranınızda gösterecek.

Çentik Desteği

Bu yıl oldukça popüler hâle gelen çentik tasarımları konusunda Google da bir adım atarak Android Pie için tasarım sorunlarının bildirildiği bir özellik getiriyor. Ekrana sığmayan veya doğru olmayan dizaynlar böylece geliştiriciye bildirilebilecek.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar