İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Bootloader Nedir? Bootloader Kilidi Ne İşe Yarar?

Bootloader, herhangi bir işletim sistemi çalışmadan önce çalışan bir kod parçasıdır. Bootloader, android cihazlarda kurulu olan işletim sistemlerini önyüklemek için kullanılır, genellikle her işletim sisteminde kendine özgü bir dizi önyükleyici bulunur. Ayrıca kilidi açılmış bir önyükleyici, özel ROM’ları kurmamıza ve kullanmamıza izin veriyor.

Önyükleyiciler genellikle işletim sistemi çekirdeğini önyüklemenin birkaç yolunu içerir ve ayrıca çekirdek ortamını hata ayıklamak ve / veya değiştirmek için komutlar içerir.

Bootloader Kilidi Nedir?

Bootloader kilidi, güvenlik amacı ile önyükleyicinin şifrelenmesini sağlamaktadır.

Bootloader yeni akıllı cihazlarda dışarıdan ROM ve ROT yükleme işlemleri yapılmaması için fabrikadan kilitli olarak geliyor. Bootloader kilit kodları firmalar (Samsung, Huawei, Xiaomi vb.) tarafından dönem dönem açıklanabiliyor. Yeni cihazlarda çoğu büyük şirket Bootloader kilit kodunu açıklamama kararı aldı.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar