İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

HABER

Deepfake Nedir? Videolarda Yüz Değiştirme Nasıl Yapılır?

Son günlerde oldukça popüler olan yüz değiştirme videoları gündemi oldukça fazla meşgul etmeye başladı. Son bir haftada Google üzerinde “Ünlülerin yüzleri ile video çekme, yüz değiştirme videosu hazırlama, deepfake ile video çekme” aramaları binlerce kez aratıldı.

Deepfake Nedir?

Deepfake, mevcut bir görüntü veya videoda yer alan bir kişinin, yapay sinir ağları kullanarak bir başka kişinin görüntüsü ile değiştirildiği bir medya türüdür. Türkçe anlamı “derin sahte” olan Deapfake, sinema sektöründe uzun zamandır kullanılıyor.

Deepfake, yapay zeka yardımı ile yüzdeki sinir ağlarını kullanarak gerçeğinden ayırt edilemeyecek video ve fotoğraflar oluşturmada kullanılan bir teknolojik uygulama olarak son günlerde dikkatleri üzerine çekiyor. Oldukça tehlikeli olarak nitelendirilen bu teknoloji siyasetten spora bir çok alanda kişiye uygulanıyor ve bir çok video gerçeğinden ayırt edilemiyor.

Uygulama ilk olarak 3 sene önce gündeme geldi. Amerikan sosyal medya sitesi Reddit’de, anonim bir kullanıcı bazı ünlülerin yer aldığı yetişkin içerikli videolar yayınladı. Ancak yayınlanan bu videolar, içinde yer alan ünlülere ait değildi. Bu durum sosyal ağlarda belirli protokoller geliştirilmesine neden oldu.

Facebook geçtiğimiz yıl bu teknoloji ile hazırlanan videoların tespit edilip platformdan silineceğini duyurmuştu.

Uzmanlar ise bu güne kadar karşılaşılmış en büyük tehlikelerden biri olarak Deepfake teknolojisini gösteriyor.

Deepfake İle Yüz Değiştirme Nasıl Yapılır? Teknoloji Nasıl Çalışıyor?

Deepfake yapay zeka ve makine öğrenme yöntemlerini kullanarak kusursuza yakın görüntü değiştirme işlemleri yapabiliyor. Yakın zamanda mobil uygulamalarda bu yöntem kullanılmaya başlandı. İlk aşamada sakal, bıyık, saç, gözlük gibi değişimlerin yüz üzerine kusursuz eklenmesi ile başlayan teknoloji şimdilerde birebir yüz montajı yapılmasını sağlıyor.

Deepfake teknolojisini kullanabileceğiniz bir çok uygulama ve web sitesi bulunmaktadır. Google üzerinde online Deepfake teknolojisi ile video hazırlama yapabileceğiniz sitelere ve Deepfake apk uygulamalarına erişim sağlayabilirsiniz.

Deepfake teknolojisini kusursuz kullanabileceğiniz uygulamaların bir çoğu ücretlidir. Ücretsiz Deepfake teknoloji sağlayan uygulamaların bir çoğu kalitesiz içerik oluşturmanıza neden olacaktır.

Reface uygulaması ile yüz değiştirme işlemleri hakkında bağlantıdaki makalemizden bilgi alabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Uygulama

Çalışkan, akıllı telefonunuz için çok az dinlenme vakti vardır. Bugün birçok profesyonel gibiyseniz, akıllı telefonları iş, oyun ve aradaki kişisel işlerin bir karışımı için...

Kripto Para

Gate.io borsasında listeye eklenen QTCON Coin hakkında merak edilenleri bu makalemizde inceleyeceğiz. Projenin lansman tarihi 2019 yılıdır. Aradan geçen sürede platform hızla geliştirilmiştir. Quiztok,...

İnceleme

Arada sırada pazarı ele geçiren bir işlemci gelir. Bu işlemciler, doğru anakart türüne eklendiğinde, raflardan erimesini sağlayan doğru fiyat, performans ve uyumluluk kombinasyonu sağlandığında harika...

Uygulama

Wordscapes, 10 milyondan fazla insanın oynadığı bağımlılık yaratan bir kelime avı oyunudur. Kelime bulma oyunları ve bulmacaları bir araya getiren bulmaca, kelime bağlama ve kelime...