İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Kripto Para

Deso Coin Nedir? | Decentralized Social Nedir? | Deso Coin Bilgileri

Bugün, Instagram, TikTok veya Twitter’a gönderilen bir gönderi, onu gönderen yaratıcıdan ziyade bu şirketlere aittir. Ve sonuç olarak para kazanma ağırlıklı olarak bu şirketlere gidiyor.

Buna karşılık DeSo, tüm verilerini halka açık bir blok zincirinde depolar; bu, dünyadaki herkesin kendi küratörlüğünü yaptığı beslemeyi ortaya çıkaran bir düğüm çalıştırabileceği anlamına gelir. Bugün 100’den fazla başka proje var. DeSo’da düğümleri çalıştırma ve uygulama oluşturma. Ayrıca, diğer “dikeyleştirilmiş” oyuncuların, küratörlüğe özel olarak uygun oldukları yayınlar oluşturmak için pazara girememeleri için hiçbir neden yoktur. Örneğin, ESPN’nin en iyi spor içeriğinin yayınını düzenleyen bir düğüm çalıştırdığını hayal edin. Veya Politico, en iyi siyasi içeriğin yayınını düzenleyen bir düğüm çalıştırırsa. Ek olarak, DeSo tamamen açık kaynak olduğundan, bu oyuncular kendi kullanıcı arayüzlerini özelleştirebilir ve etkileyicileri ve gönderileri belirli hedef müşterilerine hizmet edecek şekilde sıralamak için özel algoritmalar oluşturabilir. Bunun bizi, bir avuç ezici gücün baskın beslemeleri kontrol ettiği bir dünyadan, tüketicilerin her biri kendi özel odağına sahip binlerce besleme arasından seçim yapabileceği bir dünyaya hızla taşıyacağını düşünüyoruz.

Bunun da ötesinde, tüm verileri halka açık bir blok zincirinde depolamak, herkesin tek bir mühendisle mevcut görevlilerle rekabet edebilecek bir sosyal medya deneyimi oluşturabilmesini sağlar. Bunun, yeni sosyal medya ürünleri oluşturmak için giriş engelini ne ölçüde azalttığı abartılamaz. Mevcut yayıncıların, sosyal uygulamaları ve deneyimleri temel işlerine doğrudan bitişik olacak şekilde önemsiz bir şekilde geliştirmeleri mümkün hale geliyor ve yeni başlayanların ilk kez megacorps ile nispeten eşit bir temelde yenilik yapmasına izin veriyor. Bunu, rekabetçi bir sosyal uygulama oluşturmanın genellikle önce bir milyar kullanıcılı veri hendeği oluşturmayı gerektirdiği günümüzle karşılaştırın.

En iyi yanı, kendi beslemelerini düzenlemek için bir düğüm çalıştıran herhangi birinin, genel blok zincirinde depolanan profiller, gönderiler, takipler vb. ESPN düğümündeki bir gönderi veya benzeri, Politico’nun akışında ortaya çıkabilir. Çin’de yapılan bir gönderi, Amerika’daki bir düğümde çalışan bir yayında gösterilebilir ve bunun tersi de geçerlidir. Ve çalışan her düğümde, blok zincirinde depolanan küresel veri havuzuna daha fazla içerik katkıda bulunarak ağdaki diğer tüm düğümleri daha güçlü ve kullanıcılar için daha ilgi çekici hale getirir. Bir anlamda DeSo, bağımsız yayıncılar arasındaki toplu eylem sorununu çözebilir: Kendileriyle bağlantılı olmayan bir mega şirket tarafından kontrol edilen özel sektöre ait bir veri havuzuna katkıda bulunmaya zorlanmak yerine, yayıncılar artık hiç kimsenin kontrol etmediği ve hiçbir zaman aracısız olmayacakları bir genel veri havuzuna katkıda bulunabilir. Böylece, verilerin sıkı bir şekilde korunan, özel mülkiyete ait bir kaynak olduğu bir dünyadan, daha çok herkesin üzerine inşa edebileceği küresel olarak erişilebilir bir yardımcı program gibi olduğu bir dünyaya geçebiliriz.

Advertisement. Scroll to continue reading.
 • Daha da önemlisi, yayıncıların verileri blok zincirine geri katkıda bulunmaları için güçlü bir teşvik vardır çünkü bunu yapmamak, en iyi içerik oluşturucuları onlar üzerinde yayınlamak istemekten caydırır. Sonuçta, ek olarak blok zincirinde yayınlayabileceğiniz ve gönderinizin internette çalışan her düğüm/besleme için anında erişilebilir olmasını sağlayabilecekken, neden yalnızca verilerinizin münhasıran sahibi olan kapalı bir platformda yayınlayasınız?

Yukarıdakilerin tümünün içerik oluşturuculara benzeri görülmemiş bir erişim ve takipçileriyle mevcut platformlarda sağlanandan daha doğrudan bir ilişki sağlayabileceğini düşünüyoruz. Ancak erişim, madalyonun yalnızca bir yüzüdür; diğer yüzü ise para kazanmadır.

DeSo’nun öncülüğünü yaptığı üç ürün kategorisi olan sosyal belirteçler, sosyal NFT’ler ve sosyal bahşiş verme, içerik oluşturucuların internetten nasıl para kazandığı konusunda oyunu şimdiden değiştiriyor, ancak bunlar yalnızca başlangıç. DeSo parasal ve açık kaynaklı olduğundan, dünyadaki herkes DeSo’nun üzerinde bir uygulama geliştirerek içerik oluşturucuların para kazanmaları için yeni yollar denemeye başlayabilir. Örneğin, aylık abonelik karşılığında premium içerik sunmaya başlamak isteyen büyük bir içerik oluşturucu düşünün. Tek gereken, internetteki bir kişinin bu özelliği oluşturması ve DeSo uygulamalarının tüm ekosisteminin buna anında erişmesi. Aynı şey, içerik oluşturuculara içeriği yeniden yayınlamaları veya takipçilerinden gelen mesajları yanıtlamaları için ödeme yapılabilen gelen kutusu gibi diğer özellikler için de geçerlidir. Ve bu, dünyanın en iyi makine öğrenimi araştırmacılarının nerede olurlarsa olsunlar izin istemeden tüm verilere erişimle çözümler oluşturabilecekleri zararlı içeriği algılama veya istenmeyen postaları ayıklama gibi diğer şeyler için de geçerli. DeSo blok zinciri, temelde, tüm dünyanın ortaklaşa geliştirebileceği, nihayetinde yaratıcıların gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak için daha fazla yol yaratacağına ve sosyal medyaya rekabeti ve yeniliği geri getireceğine inandığımız açık bir protokoldür.

Ayrıca, DeSo parasal olduğu için, içeriği daha etkili bir şekilde sıralamak için kullanılabilecek yeni sinyaller ortaya çıkıyor. Örneğin, bitclout.com uygulaması tarafından başlatılan ilk deney, yorumları yorum yapanın sosyal belirteç fiyatına göre sıralıyordu. Şaşırtıcı bir şekilde, bu son derece basit sıralama mekanizması, halihazırda merkezi platformlarla rekabet edebilecek sonuçlar üretmiştir. İletileri madeni para fiyatına göre sıralamak, etkileyiciler için spam’i önemli ölçüde azalttı ve bu, DeSo uygulamalarına gerçekten benzersiz bir şekilde ve bu henüz sadece başlangıç. Tüm dünya DeSo üzerine inşa etmeye ve ona katkıda bulunmaya başladığında, “$DESO Sinyali”nden başka nelerin inşa edileceğini hayal edin.

Son olarak, DeSo’yu sıfırdan tasarladığımızdan bahsetmek önemlidir, böylece sistemin teşvikleri onu uzun vadede bile merkezi olmayan bir şekilde tutar. İçerik oluşturucular, içeriklerini blok zincirinden alıkoyan merkezi bir uygulama yerine doğrudan blok zincirine gönderme konusunda güçlü bir teşvike sahiptir. Ayrıca, geliştiricilerin verilere veya API’lere erişimini kaybetme olasılığı neredeyse hiç yoktur çünkü tüm veriler blok zincirinde herkese açıktır ve bir düğüm çalıştırdıklarında zaten tüm verilere sahiptirler. Bunu, bir ağ etkisi oluşturmak için açılmaya başlayan ve kazanan bir veri hendeği oluşturduktan sonra erişimi kapatan geleneksel sosyal medya şirketleriyle karşılaştırın.

Yardımınızla, DeSo blok zincirini, rekabeti ve yeniliği internete geri getirebilecek, insanlık için kalıcı bir pozitif güce dönüştürmeyi umuyoruz. İnternet temelde merkezi olmayan bir ekosistem olarak başladı, ancak tarihte her şeyin yoğunlaştığı ve yenilik yapmanın eskisinden daha zor olduğu bir noktadayız. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca uzun uzun düşündükten sonra, sarkacın ademi merkeziyetçiliğe, belki de kalıcı olarak geri döneceğine ikna olduk ve hepimizin bunun bir parçası olma fırsatı var. Tüm dünyanın işbirliği içinde oluşturabileceği, insan yaratıcılığının tüm potansiyelini açığa çıkaran yeni nesil uygulamalar.

DeSo Nasıl Çalışır?

Mimari açısından, DeSo’yu anlamanın iyi bir yolu, yalnızca para göndermek/almaktan çok daha geniş bir işlem türlerini işleyebilmek için geliştirilmiş, çok büyük miktarda özel depolama ve indeksleme mantığına sahip bir Bitcoin düğümü hayal etmektir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Geliştirici olmayanlar için DeSo’nun mimarisini ve avantajlarını anlamanın en iyi yolu, her şeyi üst düzey terimlerle açıklayan bir sonraki bölüme geçmektir.

Somut olmak gerekirse, DeSo’nun şu anda zincir üzerinde depolamak için donatıldığı her şeyin ve dikkate değer istisnaların tam listesi aşağıdadır:

 • Tüm profiller
 • Tüm gönderiler ve yorumlar
 • Uçtan uca şifrelenmiş, kullanıcılar arasındaki tüm özel mesajlar
 • Tüm beğeniler ve takipler
 • Tüm sosyal belirteç etkinliği
 • Tüm sosyal bahşiş verme etkinliği
 • NFT teklifleri dahil tüm NFT etkinlikleri
 • Tüm $DESO aktarım etkinliği
 • Video ve resimler gibi tüm zengin ortamlara bağlantılar
 • “İlişkilendirmeler” adı verilen yeni bir doğrulama paradigması aracılığıyla tüm profil doğrulamaları (çok yakında)

Deso Coin Nedir?

Platformda her türlü şeyi yapmak için kullanabileceğiniz $DESO adlı kendi yerel kripto para birimi vardır.

DeSo’daki her profil, herkesin alıp satabileceği kendi parasını alır. Bu paralara “yaratıcı paralar” diyoruz ve siz de basitçe bir profil oluşturarak kendi paranıza sahip olabilirsiniz. Her madeni paranın fiyatı, insanlar satın aldığında yükselir ve insanlar sattığında düşer.

DeSo coin geleceği hakkında güncel haber, yorum, bilgi ve analizlere aşağıdaki sosyal medya bağlantılarından ulaşabilirsiniz.

Deso Coin Bilgileri

Deso Coin Nasıl Alınır?

Deso ile şu anda işlem yapılan en büyük borsa Gate.io‘dur. İşlem çiftleri, Deso ve diğer kripto para birimleri arasında olduğu gibi, stablecoin ve itibari para birimlerinden oluşmaktadır. Gate.io borsasına itibari para yada stablecoin yatırma işlemlerinin ardından kolaylıkla Deso coin satın alabilirsiniz.

Kripto para satın alma işlemlerinizi Binance borsasına kayıt olarak, güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Binance borsasına referanslı kayıt olmak için rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Kripto Para

SATS, Binance’te listelendiğinin duyurulmasından bu yana işlem hacmi ve sahiplerinin ilgisindeki artışla %155 büyüme kaydetti.  Binance’in geri sayımına göre SATS, 1 saat 15 dakika içinde Binance’te...

Kripto Para

TerraUSD (USTC), Terra blok zincirinin merkezi olmayan ve algoritmik stablecoin’idir. Değeri ABD Dolarına sabitlenmiş, ölçeklenebilir, getiri sağlayan bir madeni paradır. TerraUSD, Terra topluluğuna değer sunmak ve Dai gibi...

Kripto Para

SAIL, Solana’da inşa edilen yeni bir ekosistemin ana hizmet belirteci olacak. gSAIL, dSAIL, vSAIL ve nSAIL için kullanılacaktır. SAIL’i tutmak, tüm SAIL ekosistem platformunda daha fazla...

Kripto Para

NADA Protocol Token, dünyanın en iyi 100 oyun geliştiricisinden biri olan NADA digital Co., Ltd. tarafından geliştirilen ve sağlanan blockchain tabanlı NFT mobil oyunlarının...