İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Ford Fiesta Motor Yağı Düşük Basınç Hatası

Ford Fiesta araçlarda nadirende olsa görünen ve can sıkıcı bir hata olan “Motor Yağı Düşük Basınç” hatasının nedenlerini ve çözümünü bu makalemizde paylaşacağız. Öncelikle belirtelim motor yağı düşük basınç hatası sadece Ford Fiesta araçlara özgü bir hata kodu değildir tüm araçlarda karşılaşılabilecek bir hatadır.

Motor Yağı Düşük Basınç Hatası Nerede Çıkar? Ne Yapılmalıdır?

Motor yağı düşük basınç hatası araç dijital ekranında sabit olarak çıkabilir yada anlık olarak olarak çıkar ve basınç dengelendiğinde kaybolur. Bu hata genelde araç uzun süre çalıştırılmadan bekletildiğinde ilk çalıştırmada anlık olarak karşınıza çıkıyor. Hata bu şekilde ilk çalıştırmada anlık çıkıyorsa büyük bir sorun olmayabilir. Ancak hata ekranda sabit kalıyorsa aracınızı en yakın servise götürmenizde yarar var.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli husus iyi bir usta seçmek olacaktır. Bu hatayı alıyorsanız usta size detaylı inceleme yapmadan filtre, müşür, basınç pompası gibi parçaların değişmesi gerektiğini söyleyebilir. Bazen basit bir conta yıpranması ve kaçak olmasından bu tarz hatalar alınabiliyor. Parça değiştirmeden hatanın kaynağının iyi tespit edilmesi gereksiz masraflardan sizi kurtarabilir.

Motor Yağı Düşük Basınç Hatası Neden Kaynaklanır?

  • Aracınızda daha önce böyle bir hata aladıysanız ve herhangi bir servis süreci sonrası hata oluşmadıysa yüksek ihtimal basınç pompasında contalardan biri eskimiş ve ilk çalıştırmada kaçak yapıyor olabilir.
  • Motor yağı düşük basınç hatası genelde aracın 10 bin bakımından sonra karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük sebebi yağ filtresinin orjinal kullanılmamasından kaynaklıdır. Yağ filtresi yan sanayi kullanıldığında yağ basıncında farklılık olabiliyor. Bu durumda ilk olarak yağ filtresini değiştirmekte yarar var.
  • Yağ müşürü arızasında da aynı şekilde bu hata çıkabiliyor ancak hata müşür arızasında ekranda sabit olarak kalıyor. Müşür değişimi sonrası hata kayboluyor.
  • Aracı kendi servisine getirmenize ve orjinal parçalar kullanılmasına rağmen bu hatayı alıyorsanız yazılım atılması yada bakımların sıfırlanması sonucu hata giderilecektir.

Bu söylediklerimiz sadece Ford Fiesta için değil “motor yağı düşük basınç” hatasını aldığınız tüm araçlar için geçerlidir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar