İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Fortnite Yaş Sınırı Nedir? Ebeveyn Rehberi

Fortnite, PlayStation 4, Xbox One, Windows, ve Mac için geliştirilmiş hayatta kalma odaklı popüler bir strateji oyunudur. Temel amacın yakın dövüş silahları ile karşı tarafa saldırmak ve ateş etmek olduğu oyunda, ayrıca oyuncular takım arkadaşları ile bazı yapılar inşa ederek kendilerini düşman yaratıklara karşı da koruyorlar. Oyun kaynak toplama ve keşif mekanizmaları ile birlikte az miktarda Minecraft ile örtüşüyor.

Fortnite özellikle ücretsiz olmasıyla birlikte Battle Royale modunda bir oyun olarak büyük bir sıçrama yaşadı. Savaş alanını sürekli kısıtlayan bir gizemli bir bulut ile birlikte 100 oyuncu hayatta kalmaya çalışırken, oyunun temposu arttıkça savaşlar da kaçınılmaz oluyor.

Nişancı tarzı bir oyun olmasına rağmen, Fortnite oyuncuların stratejik düşünmesini sağlayarak, planlı ve yaratıcı olmalarını sağlıyor. Takım arkadaşlarını kurtarmak adına büyük miktarda iş birliği ve beraber çalışma gerektiriyor.

Derecelendirme (Rating)

Birleşik Krallık’ta Video Standartları Konseyi tarafından hafif şiddet içeriğinden dolayı PEGI 12 olarak derecelendirilen Fortnite, 12 yaşından küçüklerin oynaması için uygun değil. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

VSC tarafından aktarıldığı üzere, “Oyundaki şiddet, bulunan silahları kullanarak ve yaratıkları savuşturmak amacıyla sabit olarak devam ediyor. Verilen hasar sayılarla belirleniyor ve ölen yaratıklar mor bir parlama ile ortadan kayboluyor.”

Çevrimiçi Oyuncular

Derecelendirme işlemi oyun içi etkileşimi kapsamıyor. Oyun küfürlü konuşma içermiyor ancak, oyun doğası gereği genç oyuncuları sesli ve oyun içi yazışma olarak küfür etmeye itebilir.

Oyunda ayak seslerini veya diğer oyuncuları duymak gerektiğinden dolayı çoğu oyuncu kulaklık kullanma gereksinimi duyuyor. Ebeveynler bundan dolayı oyunda yabancılar tarafından çocuklarına söylenenleri duymakta zorlanabilir.

Oyunun sesinin hem televizyondan hem de kulaklıklardan gelmesini sağlayarak diğer oyuncuların çocuğunuz ile olan iletişimini takip edebilirsiniz.

Oyun-içi Satın Almalar

Oyun oynaması ücretsiz olsa da bazı noktalarda oyuncuları oyun-içi satın almaya zorluyor. Oyunu Xbox One üzerinde oynamak için Xbox Gold aboneliğiniz olması gerekiyor ancak PlayStation için PlayStation Plus aboneliğine gerek duyulmuyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Oyun-içi harcamalarla alınan ekipmanlar veya kıyafetler oyuncuların performansını etkilemiyor, sadece görünüşlerini değiştiriyor.

Rekabetçi Davranış

Rekabet içeren her oyunda olduğu gibi özellikle genç oyuncular oyunu kaybettikleri zaman soğukkanlılığını kaybedebilir ve sinirlenebilirler. Bu durum özellikle FIFA ve Rocket League gibi oyunlar için de geçerli ancak Fortnite’da sadece tek bir yaşam hakkı olan oyuncular, kaybettikleri durumda direkt olarak eleniyorlar.

Çocuğunuzun mola vermesini sağlayarak bu durumdan en az şekilde etkilenmesini sağlayabilirsiniz. Neredeyse tüm rekabetçi oyunlarda olduğu gibi oyunun durdurulmadığını anlamalısınız. Ortalama olarak 20 dakika kadar süren oyunda, eğer çocuğunuzun yemeğe gelmesini veya bir yere yetişmesini istiyorsanız bunu göz önüne almanızda fayda var.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar