İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Fotoğraftan Konum Nasıl Bulunur?

Bir fotoğrafın konum bilgileri o fotoğrafın meta verilerinin içerisinde bulunur. Fakat bu meta veriler orijinal fotoğraflarda ulaşılabilirdir. Fotoğraf herhangi bir uygulama ile düzenlenmiş ise veya herhangi bir mesajlaşma uygulaması ya da sosyal ağ üzerinden gönderilmiş ise meta veriler kaybolur. İstediğiniz fotoğrafın konumunu bulmak için, aşağıda açıklayacağımız seçeneklerden size uygun olanı uygulayabilirsiniz.

Google Fotoğraflar Aracılığıyla Fotoğrafın Konumunu Bulma

Çoğu Android telefon ana galeri uygulaması olarak Google Fotoğraflar’ı bulundurmaktadır. İstediğiniz bir fotoğrafın konumunu bu uygulama sayesinde kolayca görebilirsiniz. Fotoğraftan konumu bulmak için, fotoğraflar arsından seçtiğinizi açın ve üstteki menü düğmesine dokunun. İsterseniz ekranı yukarı kaydırarak da aynı sonucu elde etmiş olursunuz.

Bu aşamada, fotoğraf meta verilerinde konum bilgileri bulunuyorsa, fotoğrafın konumunu koordinatlarını ve yer adını belirten bir harita görünecektir. Haritanın üzerine dokunduğunuzda Google Haritalar’ da veya başka bir harita uygulamasında açılacaktır.

Fotoğraf uygulamaları arasında Google Fotoğraflar bir adım daha öndedir. Şöyle ki; kamera uygulamasında coğrafi konum kapalı olsa bile belirli yerlerde çekilmiş fotoğrafların konumunu bulabilmektedir. Bu veriye ulaşabilme yetkinliği Google’ın konum geçmişini temel edinmesiyle olmaktadır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Galeri Uygulaması Aracılığıyla Konum Bulma

Bazı teknoloji markaları, Samsung veya Huawei gibi, Google Fotoğraflar içermemekte veya içerse de bunlara ek olarak kendi galeri uygulamalarını da içermektedir. Kullanılan galerilerin yöntemi genellikle aynı olmaktadır. Bu nedenle konum ve diğer meta verileri görüntüleyebilmek için fotoğrafı yukarı kaydırın.

Sonra ise, örneğin Samsung telefonda Keşfet – Konum – Harita simgesi tercihlerini izleyerek fotoğrafın konumunu bulabilirsiniz.

iOS’ta Bir Fotoğrafın Çekildiği Konumu Bulma

iOS’un kamera galerisinde yaklaşık konum üst çubukta gösterilmektedir. Fotoğrafın konumu haritada görüntülemek istiyorsanız, özel paneli görmek için görüntüyü yukarı kaydırmanız yeterlidir.

Görüntülediğiniz fotoğrafın konum haritası Yerler bölümünde gösterilmektedir. En açık ve net adres haritanın altında görülecektir. Konuma dokunulduğunuzda, Apple haritasından fotoğrafın konumu açılacaktır.

Windows’ta Bir Fotoğrafın Çekildiği Yeri Bulma

Bir fotoğrafın konumunu Windows’tan görüntüleyebilmenin farklı yolları bulunmaktadır. Fotoğrafın meta özelliklerinden GPS koordinatlarına ulaşabilirsiniz. Fotoğrafı Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi seçeneği ile çift tıklatarak açmanız yeterli olacaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bağlam menüsünü açmak için ekran penceresinde herhangi bir yere sağ tıklayın (fotoğrafın üzeri olması gerekmez). Son işlem aşamasında ise Dosya Bilgileri’ni tıklayın. Burada fotoğrafın konumu da dahil olmak üzere meta verilerinin tümüne ulaşabilirsiniz.

Mac’de Bir Fotoğrafın Çekildiği Yeri Bulma

Mac’inizdeki bir fotoğrafın konumunu bulmak için; konumunu öğrenmek istediğiniz fotoğrafı açın. Fotoğraf açıldıktan sonra; meta veriler gibi ek bilgileri görmek için özel bir pencereyi açmanız gerekecektir. Bu pencereyi açmak için; Araçlar menüsünü tıklayın, sonrasında menüden Ayarları Göster’i seçin.

Meta verileri gibi ek bilgiler, dosya özelliklerinden EXIF ​​etiketlerine ve GPS’e kadar fotoğrafta yer alan tüm meta verilerini gösterir. Fotoğrafın konumunu ve konumu gösteren bir haritayı görüntüleyebilmek için GPS sekmesine tıklayın.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Çözüm

Bilgiye ulaşmanın en hızlı ve en kolay şeklinin sürekli olarak yenilendiği bir zamanda yaşıyoruz. Telefonumuzun rehberine erişmek için bazen saniyeler uzun gelir. Bazen arama...

Çözüm

Telefonlar insanların iletişim kurmak için icadından bu yana en çok tercih ettiği aletlerdir. Her gün yeni modellerin ve yeni özelliklerin eklendiği bir telefon teknoloji...

Çözüm

Teknoloji dünyasından hayatımıza giren ve en geniş kullanıcı kitlesine ulaşan cihazlar akıllı telefonlardır. İletişimin vazgeçilmezi haline gelen Android telefon kullanımında en sık karşılaşılan sorun,...

Çözüm

Windows 10, Microsoft işletmelerinin en üst sürümü olan Windows sürümüdür. Windows 7’nin de üst sürüme güncellenmesi ile birlikte Windows 10’a bir hayli geçiş yapıldı....