İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Google Dijital Denge Nedir? Nasıl Kullanılır? ‘Digital Wellbeing’

Google, “teknolojinin dikkatimizi dağıtmak yerine hayatımızı kolaylaştırması gerektiği” fikriyle yola çıkarak Dijital Denge platformunu geliştirdi. İngilizce “Digital Wellbeing” ismiyle çıkarılan uygulama temel olarak kullanıcıların telefonlarında geçirdikleri zamanı takip etmelerini ve hangi uygulamalarda ne kadar zaman harcadıklarını görmelerini sağlıyor.

Dijital Denge Nedir?

Google Dijital Dengeyi internet sayfasında şöyle açıklıyor: “Herkes için en faydalı olacak teknolojiyi geliştirmeye kendimizi adadık. İnsanların teknoloji kullanımını anlamaları amacıyla araçlar ve özellikler yayınlıyoruz. Böylece insanların en gerekli olaylara odaklanmalarını sağlıyor ve aileleri için zaman ayırmalarına yardımcı oluyoruz.”

Alışkanlıklarınızı Takip Edin

Dijital dengenin ilk aşaması, teknoloji ile olan etkileşiminizi detaylı bir şekilde anlamak. Google, kullanıcıları bu alanda bilgilendirmek ve daha üretken olmalarını sağlamak amacıyla yeni yollar geliştiriyor.

Dijital Denge uygulamasının gösterge panelinden telefon kullanımınıza dair detaylı bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Günde kaç saat telefonunuzu kullandığınızı, farklı uygulamalara ne kadar vakit harcadığınızı ve ne kadar bildirim aldığınızı bu sayede öğrenebilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Uygulamalarda ne kadar zaman geçirdiğinizi öğrenmek için:

 1. Ayarlar’ı açın Settings app.
 2. Dijital Denge‘ye dokunun. Karşınıza çıkan grafik günlük telefon kullanımınıza dair detayları gösterir.
 3. Daha fazla bilgi için grafiğe dokunun. Örneğin:
 • Ekran süresi: En çok hangi uygulamaları kullandığınızı ve ne kadar süre ile kullandığınızı gösterir.
 • Kilit açma: Telefonunuzun ne sıklıkla kilidini açtığınızı ve hangi uygulamaları açtığınızı gösterir.
 • Bildirimler: Kaç tane bildirim aldığınızı ve bu bildirimleri hangi uygulamalardan aldığınızı gösterir

4. Daha fazla bilgi edinmek veya uygulama ayarlarını değiştirmek için listedeki bir uygulamaya dokunun.

Uygulamalarda Geçirdiğiniz Süreyi Nasıl Kısıtlayabilirsiniz?

Bir uygulamada günlük geçireceğiniz zamanı sınırlayın.

 1. Ayarlar’ı açın Settings app.
 2. Dijital Denge‘ye dokunun.
 3. Grafiğe dokunun.
 4. Sınırlamak istediğiniz uygulamanın yanındaki oka dokunun  Down arrow.
 5. Uygulamayı kullanmak istediğiniz günlük süreyi ayarlayın.
 6. Sınırınıza ulaştığınızda, uygulama kapanır ve uygulamanın simgesi kararır.
 7. Uygulama zamanlayıcıları gece yarısında sıfırlanır. Uygulamayı gece yarısından önce tekrar kullanmak için yukarıdaki adımları izleyin ve uygulama zamanlayıcısını silin.

Google Dijital Denge – YouTube

Google Dijital Denge, YouTube’da uzun vakit geçirdiğiniz zaman size mola vermeniz için uyarı yolluyor. Bu sayede dijital ortama bir ara vererek çevrenizle etkileşiminizi arttırmanız planlanıyor.

YouTube uygulaması içinde sağ üstteki profil simgenize tıklayarak “İzleme Süresi” altında izleme istatistiklerinizi görebilirsiniz.

Google Dijital Denge ile Başka Neler Yapabilirsiniz?

Uyarıları yalnızca istediğiniz zaman alın: Alarmlarınızı ertelediğiniz gibi, artık belirli bildirimleri istediğiniz kadar geçici olarak gizleyebilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bildirimleri kişiselleştirin: Aldığınız bildirimler, nasıl göründükleri ve ne sıklıkta geldikleri konusunda daha fazla kontrol sahibi olursunuz.

Uygulamalarda geçirdiğiniz süreyi yönetin: Uygulama Zamanlayıcıları, uygulamalarınızı ne kadar kullandığınızla ilgili sınırları belirlemenizi sağlar. Bu sınıra ulaştığınızda, uygulama simgesi günün geri kalanı için gri renkte görünür.

Teknoloji ile bağlantınızı daha kolay kesin: Hızlı Ayarlarınızdaki “Rahatsız Etmeyin” seçeneği ile tüm bildirimleri gizleyebilir, böylece ekranda görmezsiniz.

Sadece bir tıklamayla cevap verin: Smart Reply ile doğrudan bildirimler üzerinden cevap göndererek zaman kazanın.

Google Dijital Denge şu anda yalnızca Pixel cihazlar ve Android Pie güncellemesi alan cihazlar için kullanılabilir durumda. İlerleyen zamanlarda Android Pie güncellemesi alan tüm cihazlar Dijital Denge özelliğine sahip olacak. Android Pie işletim sistemine sahipseniz Dijital Denge’ye Google Play’den ulaşabilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Dijital Denge
Dijital Denge
Developer: Google LLC
Price: Free

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar