İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

İnternet Adresi Uzantıları Ne Anlama Gelir?

Web sitelerinin isim devamlarında sıklıkla gördüğümüz uzantılar alan adı (domain) olarak isimlendirilmektedir. Gördüğünüz alan adlarının sonlarında “.com”, “.net”, “.co” vb. gibi farklı alan uzantıları yer almaktadır. İnternet adresi uzantılarının ne anlama geldiklerini ve hangi alanlarda kullanılmalarının uygun olabileceğini en bilinenler ile açıklayacağız.

Kullanım oranları ve internet adres uzantıları çalışma alanlarını ve genelde sıklıkla sorulan soruları yanıtlamaya çalışacağız.

En Çok Kullanılan İnternet Adresi Uzantıları

En sık kullanılan internet uzantısı tahmin edebileceğiniz gibi .com uzantısıdır. Toplam kullanım üzerinde yüzde 41 orana sahip, ikinci en sık kullanılan internet uzantısı ise yüzde 10 ile .net‘dir.

İnternet Adresi Uzantıları (domain) Anlamları

.com;  com kelimesi commercial kelimesinin üç harfinden meydana gelen bir kısaltmasıdır. Ticari alan anlamını ifade eden bu uzantı alanında kısıtlama kuralları pek bulunmamaktadır. İsteyen herkesin sahip olması mümkündür. Akılda kolayca kalıyor olması nedeni ile en çok tercih edilen uzantıdır.  Ticari siteler gibi bireysel olarak da com uzantılı domain alanlarına sahip olmak mümkündür.

.netNetwork kelimesinin kısaltılmışı olarak ilk üç harfi ile adlandırılmıştır. Türkçe karşılığı olarak örgütlenme, ağ, şebeke anlamında da kullanılmaktadır. Net teknoloji siteleri için oluşturulmuş bir alan ismi olsa da bir kısıtlama olmadığı için com uzantısı gibi isteyen herkes tarafından kullanabilmektedir.

.org; organization kelimesinin ilk üç harfinin alınması ile oluşturulmuş bir domain uzantısıdır. Bu ismin türkçe karşılığı ise örgüt veya organizasyon anlamında kullanılmaktadır. Kar amacı gütmeyen organizasyon işleri ile uğraşanlar tarafından kullanılan domaindir. Bir kısıtlama olmadığı ve com, net kadar tercih edilmediği için daha düşük ücretle domain alanı kiralanabilmektedir.

.aero; Bu uzantı havacılık alanında ve hava endüstrisinde kullanılmaktadır.

.asia; Bu uzantı isminden de anlaşılacağı gibi Asya ülkelerinde kullanılmaktadır.

.biz; business kelimesinin kısaltılması ile biz uzantısı olarak bilinmektedir. Şirketler ve kuruluşlar gibi ile alakalı olan siteler için kullanılmaktadır.

.coop; Kooperatifler için kullanılabilir bir uzantıdır.

.gov; government kelimesinin ilk üç harfi ile belirtilmiştir. Türkçe karşılığı devlet, hükümet isimleridir. Resmi dairelerhükümet kurumları ve kuruluşları tarafından kullanılan uzantılardır. Bunlar haricinde kullanımı mümkün değildir.

.edu; Education kelimesinin ilk üç harfi ile belirlenen uzantıdır. Türkçe kelime karşılığı eğitim olarak kullanılmaktadır. Tüm dünyada eğitim amacı ile kurulmuş olan  kurumların kullandıkları uzantıdır.

.jobs; işçi ve iş bulma ilan siteleri için hazırlanmış bulunan uzantılardır.

.museum; müzeler için kullanılmakta olan uzantılarıdır.

.tel; iletişim servislerinin kullandıkları uzantılardır.

.name; kişisel blog ve siteler için uygun olan uzantılardır.

.pro; professional kelimesinin ilk üç harfin ile belirtilen alan domain alanıdırMeslek sahipleri arasında profesyonel olanlar için kullanabilecekleri uzantıdır.

.travel; Seyahat hizmetleri veren ya da seyahat acentaları için uygun olan uzantılardır.

.info; bilgi içeren sitelerin kullanabilecekleri uzantılardır.

.int; Uluslararası gerçekleşecek organizasyonlar için kullanılabilir uzantılarıdır.

.mil; military kelimesinin kısaltılması ile belirlenmiştir. Türkçe karşılığı askeri anlamında kullanılmaktadır. Ordu ve askeri kuruluşların kullanımları için hazırlanmış uzantılardır.

.info; information kelimesinin ilk dört harfi ile belirtilen bir uzantıdır. Türkçede anlam karşılığı olarak bilgi anlamında ifade edilmektedir. Bu sitelerde fikir ve düşünce paylaşımları yayınlanmaktadır. Herhangi bir kısıtlama olmayan bu alan herkesçe kiralanabilmektedir.

Birinci seviye sonrasında ikinci seviye alan uzantıları da kullanılır. Bunlar ülke kodları ile biten uzantılardır. Ülkemizdeki kullanımını ele alacak olursak “.com.tr” uzantılarda ikinci seviye “.tr” uzantısıdır. İkinci seviye uzantılar, özel olarak alınabilmektedir

Bu uzantılar en sık görülenlerdir fakat bunlarla birlikte diğer domain isimleri olarak şu uzantılara da rastlanmaktadır. “.club  .site  .xyz  .website  .online  .tech  .top , .tv  .gen.tr  web.tr  .center .co .de .pro .mobi .eu .tl .link .pw .biz.tr .name.tr .tv.tr .net.tr .ae .name .in.bel.tr .pol.tr.ws .cc .ac .at .be .uz .es .fm .gs .io .la .ms .nl .nu .pl .se .sh .tm .tw .vg .im .asia .us .k12.tr .bbs.tr .av.tr .ro .in.net .tel .info.tr .ch .am .ca .xxx .dr.tr .cn.com .ru ”

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Çözüm

İnternette çok fazla metin resmi var. Bu durum çoğu zaman oldukça can sıkıcı bir hal alabiliyor. Reddit’teki gönderilerin yarısı sadece Twitter veya Facebook’tan alınan ekran...

HABER

Günümüzde ihtiyaçların yanı sıra yatırım amaçlı yazlık satın alma fikri alternatif yatırımlara göre oldukça güvenli görünüyor. Özellikle İstanbul yakınlarındaki yatırım fırsatları herkesin ilgisini çekmeye...

İnceleme

İnternet Sitesi Tercümesi Nedir? İnternet sitesi tercümesi, internet sitelerinde yer alan çeşitli içeriklerin bir dilden başka bir dile aktarılmasıdır. Tercüme yapılan içerik, internet sitesinde...

Çözüm

Çağımızda internet kullanımı çok fazla artmış durumdadır ve bu durum her geçen gün daha fazla artmaya devam etmektedir. Bu durum sahtekarlık ve dolandırıcılık gibi...