İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

HABER

iPhone’unuzun IOS’unu Güncellemeniz İçin Sekiz Neden!

Apple, iPhone güncellemelerini nispeten sık aralıklarla yayınlar. Her yıl büyük bir işletim sistemi güncellemesinin yanı sıra Apple, sorunları çözmek, kısmen onarmak veya güvenliği yükseltmek için belirli artımlı yükseltmeler gerçekleştirir. Güncelleme için iki seçeneğiniz vardır, ya iPhone’un otomatik güncelleme almasını sağlayın ya da manuel olarak güncelleyin.

Birçok kişi iPhone güvenliği konusunda endişeli. Bu nedenle, güvenlik konusunda endişe duyan iPhone kullanıcıları, otomatik iOS güncellemeleri seçeneğini etkinleştirmektedir. Ancak, otomatik iOS güncellemelerinin açık olmasına rağmen, iPhone’unuzun en güncel işletim sistemine yükseltmesi günler veya haftalar alabilir. Bunun nedeni nedir?

Apple’ın yazılım mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı Craig Federighi, iPhone üreticisinin yeni iOS güncellemelerini, özellikle Ayarlar’da arayanlardan başlayarak ve ardından 1-4 hafta sonra otomatik güncellemenin etkin olduğu cihazlara ölçeklendirerek, aşamalar halinde çıkardığını açıklamıştı.

Başka bir deyişle, Federighi, Apple’ın iOS güncellemelerini cihazlara koymadan önce hataların keşfedilmesini ve düzeltilmesini beklemeyi tercih ettiğini iddia ediyor. Elbette bir başka bariz argüman, herkesin iPhone’larını aynı anda indirmesini engelleyerek, bir iOS güncellemesi yayınlandığında Apple sunucularının aşırı yüklenmemesidir.

Apple, yakın zamanda iOS 15.4.1 ve iOS 15.3.1 için, iPhone’larda çeşitli sorunları ele alan güncellemeler yayınladı. Sonuç olarak, iPhone’unuzun açıkta kalmamasını sağlamak için en son sürümde olmanız gerekir. 

İPhone iOS’u Yükseltmek Neden Önemlidir?

1. Performansı Artırmak İçin

Güncel olmayan yazılıma sahip iPhone’lar yavaş yavaş yavaşlayacak. Uyuşukluğa yol açan en yaygın neden olmasa da, bunlardan biri olarak adlandırılabilir. Bunun nedeni, uygulamaların her büyük yükseltmede yeni teknik standartlara uyum sağlaması gerektiğidir. Bu, bazılarının eski yazılım sürümlerinde düzgün çalışmayacağı veya cihazların yavaşlamasına neden olacağı anlamına gelir.

Telefonunuzu uzun süredir kullandığınız için farkı fark etmemiş olsanız bile, güncelleme yüklendikten sonra iPhone’unuz maksimum verimlilikte çalışmaya yeniden başlayacaktır.

2. Hata Düzeltme

İPhone hataları herhangi bir yerden ortaya çıkabilir ve ardından telefonun ve kullanıcının normal çalışmasını engelleyebilir. Örneğin, kullanıcı Apple Watch özelliğiyle Kilit Açma işlevini kullanamayabilir. Ayrıca, işlevin hücresel verilerinin düzgün çalışmadığını da görebilirsiniz. Bu sorunların her ikisi de güncel olmayan yazılımlardan kaynaklandı ve bazı iPhone kullanıcıları tarafından karşılaşıldı.

Son iOS güncellemeleri sıklıkla hata güncellemelerini içerir. Telefonun herhangi bir kullanıcı şikayetini ele almaktır. Sonuç olarak, iOS’u güncellemek, iPhone’unuzdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur.

3. Güvenlik Güncellemesi

iOS’un her sürümü, mevcut birkaç güvenlik açığını yamalayarak iPhone’u verimli bir şekilde koruyan güvenlik yükseltmeleri içerir. İPhone’da herhangi bir virüsten koruma yazılımı veya ek uygulamalar gerektirmemesinin önemli bir nedeni budur! Kullanıcı, şüpheli bağlantıları kontrol etmediği için herhangi bir güncellemeye ihtiyaç duymadığını düşünebilir. Belki de bankacılık düzenlemelerinin tüm faaliyetlerini tamamlamak için antivirüs korumalı bilgisayarlarını kullanıyorlar.

Ancak, iPhone hacklendiğinde ve veriler çalındığında çok geç olur. Bu nedenle, sorundan kaçınmak ve iOS’unuzu güncellemek en iyisidir.

4.  Yeni Özellikler

Son on yılda büyük iOS sürümleriyle birlikte birçok yeni ve ilgi çekici özellik ortaya çıktı. Düşük Güç Modu, iOS 9 ile tanıtıldı ve cihazınızın kalan pil gücünün ömrünü uzatır. 

Ekran Süresi, iOS 12’nin ek bir yeni özelliğini ifade eder. Bu özellik, kullanıcının iPhone’da geçirdiği süreyi izlemesini sağlar. Ayrıca aşırı kullanımı kısıtlamak için uygulamaların zaman ve kullanım sınırlarını belirleyebilirler. iPhone’unuzun Ana Ekranını kişiselleştirmeniz için size daha fazla yol sağlamak için iOS 14’e widget’lar eklendi. Ayrıca iOS 15’te bir görüntüdeki veya fotoğraftaki metni canlı metinle tarayabilirsiniz.

5. Uygulama Birlikte Çalışabilirliği 

iOS uygulamalarının belirli uygulamaları, yalnızca işletim sisteminin son sürümleriyle uyumlu kalır. Bu nedenle, popüler bir sosyal medya yazılımı olan Reddit’i veya ünlü bir grafik tasarım programı olan Canva’yı indirmek istiyorsanız, iPhone’unuzun iOS 13 veya üzerini çalıştırıyor olması gerekir.

Bir cihaz satın alındıktan sonra, Apple genellikle en az beş yıl boyunca iOS güncellemeleri sağlar. Bu nedenle, iOS’unuz güncel olduğu sürece, iPhone 7 gibi daha eski bir iPhone’unuz olsa bile tüm uygulamaları kullanabilirsiniz.

6. Yeni Emojiler

Akrabalarınızdan ve arkadaşlarınızdan mesaj aldığınızda, üzerinde soru işaretli kare bir emoji görüyor musunuz? Önceki iOS’inizin buna erişimi olmadığı için gerçek emoji görünmeyecek; gerçek emoji görünmeyecek. Bu nedenle, yalnızca en son emojileri elde etmek için iOS’u güncellemek önemsiz görünebilir. 

Bununla birlikte, arkadaşlarınızın size metin üzerinden ne söylediğini anlamadığınızda tecrit edici olabilir. Emojiler eğlenceli bir iletişim şekli olarak öne çıktığı için, kullanıcılar telefonu güncellemeli ve emoji eğlencesine katılmalı!

7. iOS’ta Siri Yeni Sese Sahip

Siri’nin artık yeni bir İngilizce sesi var ve kullanıcılara Siri’nin kendileriyle nasıl konuşmasını istedikleri konusunda daha fazla seçenek sunuyor. Apple’a göre yeni Siri sesi, şaşırtıcı derecede doğal bir ses sağlamak için Neural Text to Speech teknolojisini kullanıyor. Yakında diğer dilleri de destekleyeceği açıklandı.

8. Uyumluluk

Bazı Apple ürünleri ve programları yalnızca daha yeni yazılım sürümleriyle uyumludur. Örneğin, Canva ve Reddit gibi uygulamalar, iOS 13’ten daha eski hiçbir şeyle uyumlu değildir. Uygulamalar, en son iOS ile donatılmış daha eski bir iPhone’da bile kullanılabilir.

Bir bilgisayar gibi, bir akıllı telefon da donanım ve yazılımdan oluşur. Donanımın çalışması için bir işletim sistemi gerekir. Apple iPhone’larda, yeni bir telefon satın aldığınızda, iOS işletim sisteminin belirli bir sürümü önceden yüklenmiş olarak gelir.

Apple, artık dünya çapındaki telefonlar için mevcut olan işletim sistemlerini geliştirmek için sürekli çalışıyor. Hal böyle olunca da güncellenmiş versiyonu yenilikçi ve güncel özellikler içeriyor. Ayrıca, önceki sürümlerde var olan güvenlik ve hata sorunlarını gidermeye odaklanıyor.

Güncel kalın, güvende kalın!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Çözüm

2022’de satış adetlerinde patlama yaşanan Apple’ın en son amiral gemisi telefonlarında sorun mu var? Özellikle iPhone 13 Pro Max modeli başta olmak üzere tüm...

HABER

Bu ayın başında piyasaya çıkartılan iPhone 13 modelleri Apple iPhone tutkunlarının ilgisi ile karşılaştı. Öyle ki teknoloji marketlerindeki stokların tamamı eritildi. Ön sipariş vermeyen...

Çözüm

1 Ekim itibari ile ön siparişleri teslim edilen iPhone 13 ile alakalı merak edilenleri derleyeceğimiz yazı dizisine başlıyoruz. iPhone kullanıcıları genelde tuş kombinasyonlarının sürekli...

Çözüm

Telefonlar insanların iletişim kurmak için icadından bu yana en çok tercih ettiği aletlerdir. Her gün yeni modellerin ve yeni özelliklerin eklendiği bir telefon teknoloji...