İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Kripto Para

Kripto Para Teknik Analiz | En Çok Yapılan Hatalar

Kripto para teknik analiz, finansal coin piyasalarını analiz etmek için kullanılan en yaygın yöntemlerden bir tanesidir. Teknik analiz yapmak için kısa eğitim videoları izleyebilir, internette araştırma yapabilir yada ücretli eğitim alabilirsiniz. Teknik analizde uzmanlaşmak oldukça zordur.

Teknik analiz yaparken hatalardan yararlanmak ve tecrübe edinmek oldukça önemlidir. Ancak hatalardan olabildiğince kaçınmak çok daha önemlidir. Bu yazımızda kripto para teknik analizinde en çok yapılan hatalardan bahsedeceğiz.

Kripto para alım satım işlemlerinde başarıya ulaşmanın en büyük etkenlerinden bir tanesi doğru platform seçimidir. Dünyanın en iyi kripto para borsaları makalemizden kendinize en uygun platformu seçerek başlangıcı yapabilirsiniz.

Kayıpları En Aza İndirme

Önemli yatırımcılardan Ed Seykota‘nın bir sözü ile başlayalım. “İyi alım satımların öğeleri şunlardır: (1) kayıpları azaltmak, (2) kayıpları azaltmak ve (3) kayıpları azaltmak. Eğer bu üç kurala uyarsanız, bir şansınız olabilir.”

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kripto para alım satımı için bu çok basit bir adım gibi görünse de kayıpları en aza indirmenin önemini vurgulamak için çok önemlidir.

 • Kripto para alım satımına başlarken ilk adım kazanmak değil, kaybetmemek olmalıdır. Bu nedenle ilk aşamada daha az risk içeren yatırımlar yapmak doğru olacaktır.
 • Yatırımlarda bir stop-loss(dur emri) belirlemek çok önemlidir. Bu dur emri noktası zararı kabullendiğiniz ve alım satım kararınızın hatalı olduğunu kabul ettiğiniz noktadır.

Aşırı Alım Satım Yapma

Kripto para alım satımlarında yapılan en büyük hatalardan bir tanesidir. Sürekli alım satım yapmak sürekli kazandırır mantığı, yapılan en büyük hatalardan bir tanesidir. Alım satımlar çok sayıda teknik analiz yapmayı, uzmanlardan teknik destek almayı ve sabırla beklemeyi gerektirir.

Çoğu başarılı yatırımcı haftada en fazla 1 yada 2 alım satım yapmaktadır. Yalnızca kripto para almak ve takip etmek için bir alım satım yapmaktan kaçınmalısınız. Daha geniş zaman aralıkları için yapılan analizler genellikle kısa zaman aralıkları için yapılanlara kıyasla daha güvenilirdir.

Kısa vadeli kripto para alım satımlarında başarılı olan yatırımcı sayısı oldukça fazladır ancak bu şekilde zarar eden yatırımcı sayısı başarılı olanların iki katından fazladır. Teknik analizler böyle göstermektedir.

Zararı Kurtarmak İçin Alım Satım Yapma

Kripto para alım satımlarında zarar eden yatırımcıların başvurduğu ilk yöntem, hemen zararı kurtarmak için bir alım satım işlemi daha yapmaktadır. Bu yaklaşım duygusal yatırım olarak değerlendirilmektedir ve bu tarz yatırımların büyük bir çoğunluğu zararla sonuçlanmaktadır.

Teknik analizdeki “analiz” kelimesi bu piyasalara analitik bir yaklaşımla girilmesi anlamında gelmektedir. Bu piyasalara analitik bir yaklaşımla giriyorsak neden aceleci ve duygusal kararlar verelim ki? Başarılı bir yatırımcı olmak istiyorsanız en büyük hatalardan sonra bile sakin kalmayı başarabilmelisiniz. 

Advertisement. Scroll to continue reading.
 • Büyük kayıplardan sonra hemen alım satım yapmak daha büyük zararları beraberinde getirecektir.
 • Yeni yatırımlar için sakin bir kafa ile teknik analiz yaparak sabırla doğru zamanı beklemek çok daha iyi sonuçlar doğuracaktır.

Yatırım Fikirlerinizi Gözden Geçirin

Kripto para alım satım işlemlerinde yapılan yine en büyük hatalardan bir tanesi de sabit bir fikre sahip olmaktır. Kripto para piyasalarında koşullar sürekli değişebilir sabit bir fikre sahip olmak yeni fırsatları kaçırmanıza neden olacaktır. İyi yatırımcıların en önemli özellikleri değişimleri anında fark etmeleridir.

Efsanevi yatırımcı Paul Tudor Jones pozisyonları hakkında şunu söylemiştir: “Her gün, sahip olduğum tüm pozisyonların yanlış olduğunu varsayıyorum.”

 • Argümanınızın potansiyel zayıflıklarını görebilmek için karşı argümanlar üzerine düşünmeniz doğru bir yaklaşımdır.
 • Size zarar ettiren bir yatırımdan doğru zamanda çekilmeyi bilmelisiniz. Bu sayede yeni fırsatlara daha iyi odaklanabilirsiniz.

Teknik Analizlerin Bir Olasılık Olduğunu Unutmayın

Teknik analiz kesin bilgiler ortaya koymaz. Yalnızca olasılıkları sunar. Hangi teknik analizi yaparsanız yapın ne kadar deneyimli olursanız olun bu piyasanın sizin beklediğiniz şekilde hareket edeceği anlamına gelmez. Belki de analiziniz piyasanın kesinlikle aşağı ya da yukarı yönde hareket edeceğini gösteriyordur ama bu yine de kesin değildir.

Kripto para alım sayım stratejinizi belirlerken bunu kesinlikle dikkate almalısınız. Aksi taktirde aşırı büyük bir yatırıma girmeye ve tek bir sonuca yönelik çok yüksek miktarda para koymaya açık hale gelirsiniz ve büyük bir finansal kayıp riskine girersiniz.

Farklı Yatırımcı Kararlarını Koşulsuz Kabul Etmeyin

Coin ve diğer finansal varlıkların alım satımlarında hiçbir zaman zirve yoktur. Her yatırımcının kendisini sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Teknik analizler bu yüzden oldukça önemlidir.

Teknik analizler yatırımcıların o anki finansal pozisyonlarına göre farklılık gösterebilir. Örneğin, başarı ile sonuçlanan bir yatırım sonrası yatırımcı sıradaki alım satım işleminde daha fazla risk gözetebilir. Ancak bu yatırımcıdan koşulsuz ilham alıyorsanız sizin ilk yatırımınız büyük riske girecektir.

Farklı bir yatırımcının vermiş olduğu doğru bir yatırım kararı sıradaki yatırımının olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmez.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Başarılı yatırımcılarının bir çoğunun birbirinden farklı binlerce stratejisi olduğunu göreceksiniz.

Editörün Seçimi: Dünyanın en iyi kripto para borsaları

Kripto para alım satım işlemlerinde teknik analiz kullanırken kaçınmanız gereken bazı temel hatalardan bahsettik. Bu hatalara dikkat ederek kendi alım satım stratejinizi geliştirmeniz ve teknik analizler çıkarmanız size yarar sağlayacaktır.

Kripto paralar neye göre yükseliyor makalemizi analizlere başlamadan önce incelemenizi tavsiye ederiz.

Teknobur.com’da yer alan analiz, bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylar…

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

4 Yorum

4 Comments

 1. Murat

  Mart 14, 2021 at 1:19 pm

  İlk zamanlar alım satımlarda istemsizce en çok yapılan hatalar yararlı bir makale olmuş

 2. MehmetCan

  Ağustos 20, 2021 at 3:27 pm

  Çok yararlı bir yazı olmuş kripto para almadan önce mutlaka okunması gereken bir makale. Kripto para alım satım teknikleri adı altında okuduğum makalelerin hepsinden daha bilgilendirici bir ön yazı emeğe saygı kolay gelsin.

 3. Melih Can

  Ağustos 24, 2021 at 11:04 pm

  Coin almadan önce mutlaka bu makaleyi okumanızı tavsiye ederim. Emeğinize sağlık.

 4. Nihat

  Ağustos 28, 2021 at 10:32 am

  Elinize sağlık.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Kripto Para

TerraUSD (USTC), Terra blok zincirinin merkezi olmayan ve algoritmik stablecoin’idir. Değeri ABD Dolarına sabitlenmiş, ölçeklenebilir, getiri sağlayan bir madeni paradır. TerraUSD, Terra topluluğuna değer sunmak ve Dai gibi...

Kripto Para

Bitcoin halving, Bitcoin madencilik ödüllerinin yarıya indirildiği bir olaydır. Bitcoin’in protokolüne göre, her 210,000 blokta bir (yaklaşık olarak 4 yılda bir) gerçekleşir. Bu durumda,...

Kripto Para

Avalanche (AVAX) ağı, yüksek hızlı işlemleri, düşük ücretleri ve ölçeklenebilirliği desteklemek amacıyla tasarlanmış bir blok zinciri platformudur. Avantajlı özelliklerine sahip olan bu ağ, çeşitli...

Kripto Para

SAIL, Solana’da inşa edilen yeni bir ekosistemin ana hizmet belirteci olacak. gSAIL, dSAIL, vSAIL ve nSAIL için kullanılacaktır. SAIL’i tutmak, tüm SAIL ekosistem platformunda daha fazla...