İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

HABER

Kripto Paralar Neye Göre Yükseliyor?

Kripto para birimlerinin değerleri merkezi hükümetler tarafından desteklenmemesi ve yasal olarak beyan edilmemesi en önemli özellikleridir.  Yatırımcıların yeni ilgi alanı haline gelen Kripto para fiyatlarının yükselişi; piyasaların durumu ve yatırımcıların arz-talep dengesine göre değişkenlik göstermektedir. Kripto para fiyatlarının değişmesi ne kadar çok alım talebi olduğuna ya da ne kadar çok satış talebi olduğuna bağlı orantıda değişmektedir.

Uygulamadan örnekle anlatırsak:   24 saat içerisinde 1000 BTC satışı gerçekleşir, aynı zaman diliminde geri 1100 BTC alımı gerçekleşir ise fiyat ortalamada %10 oranında artış gösterecektir. Kripto para piyasasının bu gün geldiği noktada yatırımcı sayısı fazla, yatırım oranları ise oldukça düşüktür. Bu durum kripto piyasasının büyük yatırımcı olarak tanımlanan fazla coin sahiplerinin, piyasada oldukça rahat hareket etmesine fırsat veriyor. Günümüz dünyasında çoğu ülke, merkez bankalarının ve parasal rezervlerin para arzını kontrol ettiği yani bunlara bağlı olarak enflasyonu da kontrol ettiği bir sistemde faaliyet göstermektedirler.

Kripto paraların neye göre düşüş veya yükseliş eğilimi gösterdikleri tam olarak açıklanamamaktadır. Çünkü piyasada aktif olan büyük yatırımcılar bu konuda herhangi bir açıklamada bulunmamaktadır. Kripto piyasasında büyük yatırımcıların coin alma satma işlemleri büyük miktarlarda olduğundan dolayı piyasanın oldukça etkilenmesine neden olmaktadır.

Piyasada 104 milyar dolar ve civarında olan Bitcoin hacminin 20 milyar dolar kadar kısmının Satoshi Nakamoto’ya ait olduğu bilinmektedir. Piyasanın geriye kalan 80 milyar dolarının 10 milyar dolarından daha fazlasının da büyük yatırımcılara ait olduğu bilinmektedir. Bu bilgiler dikkate alındığında piyasaya hükmeden sayılı ve sınırlı insan olduğu görülmektedir.  Kripto para tokenleri merkezi bir hükümet veya otorite tarafından kontrol edilmemektedir. Ayrıca çoğu ülkede kripto para piyasası ile ilgili yasal bir düzenleme bulunmamaktadır.

Kripto Para Fiyatlarının En Önemli Belirleyicisi Nelerdir?

Kripto para fiyatlarının en önemli belirleyicisi arz ve talep durumudur. Bu etken bilinen ve temel bir ekonomik prensiptir. Herhangi bir kripto para biriminin, yatırımcılarından ve kullanıcılarından çok az talep görürken yüksek miktarda kripto paralı bir arza sahip olması halinde, kripto para biriminin değeri düşecektir. Aynı mantık ile, belirli bir kripto para biriminin arzının sınırlı olması durumunda, talebinin yüksek olması paranın değerini artıracaktır.

Fiyatların artmasına neden olan ve Bitcoin’in fiyatını en yüksek seviyelere çıkaran faktörlerden en büyüğü kıtlık unsuru yaşanmasıdır. Şöyle ki; son yıllarda talep artış gösterirken, Bitcoin tedariki ise21 milyon BTC çizgisinde bulunmaktadır.

Kripto para birimlerinin fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olan diğer unsurlar ise; medya ve kamu kanaatidir. Herhangi bir kripto para birimi veya platformu olumsuz bir haber ile yan yana gelirse, bu kripto para biriminin fiyatı düşecektir. Fakat iyi bir imaj ile medyaya yansıdığında fiyatı kesinlikle artacaktır. Kripto para fiyat değişiminin insan duyguları ve tercihlerine bağlı olduğu söylenebilir.

Kripto para teknik analiz makalemizden analiz yöntemlerini ve yatırımlarda yapılan en büyük hataları öğrenebilirsiniz.

Kripto Para Fiyatlarında Telegram Gruplarının Etkisi Nedir?

Kripto paraların yükselişi ile alakalı olarak bir çok şehir efsanesi vardır. Bazı kripto para yatırımcılarının telegram gruplarında toplanarak ortak hareket etme yöntemi ile coinler üzerinde manipülasyon yaptığı bu görüşlerden bir tanesidir.

Şunu belirtmekte yarar var coinler üzerinde yükseliş sağlayabilecek tutarlar öyle azımsanacak tutarlar değildir. Bu tarz kararların basit telegram gruplarında toplu halde verildiği kanısı bu sebeple hayal ürünü olmanın ötesine geçmiyor.

Kripto para telegram grupları coinlere ait verilerin ve bilgilerin yatırımcılar arasında hızla yayılmasını sağlamak amacı ile kurulmuştur. Daha sonra amacına hizmet etmeyen bir çok kripto para telegram kanalı zaten kapatılmıştır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Kripto Para

Binance Launchpad kategorisine eklendiği andan itibaren kripto paraya ilgi duyan kullanıcılar “alice token nedir, alice coin ne işe yarıyor, alice coin hangi alanda kullanılıyor,...

Kripto Para

Bugün yani 16.03.2021 tarihinde Binance borsasında listelendikten sonra gerek toplam arz miktarı gerekse fiyatı ile dikkatleri üzerine çeken BiFi token yatırımcılar tarafından merakla araştırılan...

Kripto Para

Stafi ya da uzun adıyla Stake Finance, kripto paraların likiditesini sağlayan bir platformdur. Bu platformun herhangi bir merkeziyeti bulunmaması dikkat çeken bir özelliktir. Stafi...

Kripto Para

DeFi, şimdiye kadar seçkin bir azınlığın alanı olan bir dünyayı önce demokratikleştirip merkezden uzaklaştırarak, yıldırım hızında finansta devrim yarattı diyebiliriz. Perakende yatırımcılar geleneksek finansal...