İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

HABER

Kripto Paralar Neye Göre Yükseliyor?

Kripto para birimlerinin değerleri merkezi hükümetler tarafından desteklenmemesi ve yasal olarak beyan edilmemesi en önemli özellikleridir.  Yatırımcıların yeni ilgi alanı haline gelen Kripto para fiyatlarının yükselişi; piyasaların durumu ve yatırımcıların arz-talep dengesine göre değişkenlik göstermektedir. Kripto para fiyatlarının değişmesi ne kadar çok alım talebi olduğuna ya da ne kadar çok satış talebi olduğuna bağlı orantıda değişmektedir.

Uygulamadan örnekle anlatırsak:   24 saat içerisinde 1000 BTC satışı gerçekleşir, aynı zaman diliminde geri 1100 BTC alımı gerçekleşir ise fiyat ortalamada %10 oranında artış gösterecektir. Kripto para piyasasının bu gün geldiği noktada yatırımcı sayısı fazla, yatırım oranları ise oldukça düşüktür. Bu durum kripto piyasasının büyük yatırımcı olarak tanımlanan fazla coin sahiplerinin, piyasada oldukça rahat hareket etmesine fırsat veriyor. Günümüz dünyasında çoğu ülke, merkez bankalarının ve parasal rezervlerin para arzını kontrol ettiği yani bunlara bağlı olarak enflasyonu da kontrol ettiği bir sistemde faaliyet göstermektedirler.

Kripto paraların neye göre düşüş veya yükseliş eğilimi gösterdikleri tam olarak açıklanamamaktadır. Çünkü piyasada aktif olan büyük yatırımcılar bu konuda herhangi bir açıklamada bulunmamaktadır. Kripto piyasasında büyük yatırımcıların coin alma satma işlemleri büyük miktarlarda olduğundan dolayı piyasanın oldukça etkilenmesine neden olmaktadır.

Piyasada 104 milyar dolar ve civarında olan Bitcoin hacminin 20 milyar dolar kadar kısmının Satoshi Nakamoto’ya ait olduğu bilinmektedir. Piyasanın geriye kalan 80 milyar dolarının 10 milyar dolarından daha fazlasının da büyük yatırımcılara ait olduğu bilinmektedir. Bu bilgiler dikkate alındığında piyasaya hükmeden sayılı ve sınırlı insan olduğu görülmektedir.  Kripto para tokenleri merkezi bir hükümet veya otorite tarafından kontrol edilmemektedir. Ayrıca çoğu ülkede kripto para piyasası ile ilgili yasal bir düzenleme bulunmamaktadır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kripto Para Fiyatlarının En Önemli Belirleyicisi Nelerdir?

Kripto para fiyatlarının en önemli belirleyicisi arz ve talep durumudur. Bu etken bilinen ve temel bir ekonomik prensiptir. Herhangi bir kripto para biriminin, yatırımcılarından ve kullanıcılarından çok az talep görürken yüksek miktarda kripto paralı bir arza sahip olması halinde, kripto para biriminin değeri düşecektir. Aynı mantık ile, belirli bir kripto para biriminin arzının sınırlı olması durumunda, talebinin yüksek olması paranın değerini artıracaktır.

Fiyatların artmasına neden olan ve Bitcoin’in fiyatını en yüksek seviyelere çıkaran faktörlerden en büyüğü kıtlık unsuru yaşanmasıdır. Şöyle ki; son yıllarda talep artış gösterirken, Bitcoin tedariki ise21 milyon BTC çizgisinde bulunmaktadır.

Kripto para birimlerinin fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olan diğer unsurlar ise; medya ve kamu kanaatidir. Herhangi bir kripto para birimi veya platformu olumsuz bir haber ile yan yana gelirse, bu kripto para biriminin fiyatı düşecektir. Fakat iyi bir imaj ile medyaya yansıdığında fiyatı kesinlikle artacaktır. Kripto para fiyat değişiminin insan duyguları ve tercihlerine bağlı olduğu söylenebilir.

Kripto para teknik analiz makalemizden analiz yöntemlerini ve yatırımlarda yapılan en büyük hataları öğrenebilirsiniz.

Kripto Para Fiyatlarında Telegram Gruplarının Etkisi Nedir?

Kripto paraların yükselişi ile alakalı olarak bir çok şehir efsanesi vardır. Bazı kripto para yatırımcılarının telegram gruplarında toplanarak ortak hareket etme yöntemi ile coinler üzerinde manipülasyon yaptığı bu görüşlerden bir tanesidir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Şunu belirtmekte yarar var coinler üzerinde yükseliş sağlayabilecek tutarlar öyle azımsanacak tutarlar değildir. Bu tarz kararların basit telegram gruplarında toplu halde verildiği kanısı bu sebeple hayal ürünü olmanın ötesine geçmiyor.

Kripto para telegram grupları coinlere ait verilerin ve bilgilerin yatırımcılar arasında hızla yayılmasını sağlamak amacı ile kurulmuştur. Daha sonra amacına hizmet etmeyen bir çok kripto para telegram kanalı zaten kapatılmıştır.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

2 Yorum

2 Comments

  1. MehmetCan

    Ağustos 20, 2021 at 3:24 pm

    Kripto paralar çoğunlukla spekülasyonlar sonucunda yükseliyor. Bence projeler bile bir yere kadar etkili bir kripto paranın yükselmesi için söylenti ile ilginin o yöne çevrilmesi gerekiyor. Aksi halde pump grupları vs. hepsi hikaye gibi geliyor.

  2. Metin

    Ağustos 31, 2021 at 5:25 pm

    Kripto paralar arz talep dengesinin bozukması ile yükselir yada alçalır

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Kripto Para

SATS, Binance’te listelendiğinin duyurulmasından bu yana işlem hacmi ve sahiplerinin ilgisindeki artışla %155 büyüme kaydetti.  Binance’in geri sayımına göre SATS, 1 saat 15 dakika içinde Binance’te...

Kripto Para

TerraUSD (USTC), Terra blok zincirinin merkezi olmayan ve algoritmik stablecoin’idir. Değeri ABD Dolarına sabitlenmiş, ölçeklenebilir, getiri sağlayan bir madeni paradır. TerraUSD, Terra topluluğuna değer sunmak ve Dai gibi...

Kripto Para

SAIL, Solana’da inşa edilen yeni bir ekosistemin ana hizmet belirteci olacak. gSAIL, dSAIL, vSAIL ve nSAIL için kullanılacaktır. SAIL’i tutmak, tüm SAIL ekosistem platformunda daha fazla...

Kripto Para

NADA Protocol Token, dünyanın en iyi 100 oyun geliştiricisinden biri olan NADA digital Co., Ltd. tarafından geliştirilen ve sağlanan blockchain tabanlı NFT mobil oyunlarının...