İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Lenovo Tek Tuşla Format Atma | Resimli Anlatım

Lenovo tek tuşla format atma işlemi nasıl yapılır? LENOVO Recovery tuşu ne işe yarar? Lenovo marka bilgisayarlarda işletim sistemi sorunlarının daha kolay çözülmesi için Recovery tuşu kullanılmaktadır. Bu tuş sayesinde yeterince yazılım bilgimiz olmasa bile bilgisayarımızın işletim sistemini onarabilir yada yeniden yükleyebiliriz.

LENOVO marka bilgisayarlarda tek tuşla yeniden kurma işlemi yapılabilmesi için bilgisayarın içerisinde yüklü olarak gelen kurtarma yazılımının silinmemiş olması gerekmektedir. Bilgisayarınıza daha sonra bir USB bellek yada CD yardımı ile Windows kurduysanız bu dosya silinmiş yada zarar görmüş olabilir.

Bilgisayarın harddiski içerisinde Format işlemi için gizli bir Recovery bölümü bulunmaktadır. Bu bölüm zarar gördüğünde yada dışarıdan yazılım atıldığında daha sonra kullanılamaz.

Önemli Not: Recovery işlemine başlamadan önce dosyalarınızı yedeklemeniz gereklidir. Aksi taktirde işlem sonrasında verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Lenovo Tek Tuşla Format Atma

Lenovo Notebook Format Atma;

 • Recovery işlemine başlamadan önce bilgisayarı kapatıyoruz.
 • Daha sonra Power tuşunun yanında bulunan (yeni modellerde bilgisayarın sol yan kısmında bulunuyor. Bir iğne yardımı ile bu tuşa basabilirsiniz) Recovery tuşu ile bilgisayarı açıyoruz.

recovery

 • Bilgisayar açılırken Windows kurulum ekranı yüklenecek ( windows is loading files… )
 • Eğer Recovery moda daha önceden bir şifre koyduysanız burada şifre isteyecektir şifreyi girdikten sonra devam edecektir. Şifre koyulmadı ise otomatik olarak yükleme devam edecektir.
 • Kurulum ekranından sonra karşımıza gelen ekranda 3 seçenek bulunuyor Virüs tarama, Format atma, Sistem dosyası kurma buradan Format atma ( OneKey Recovery) seçeneğini seçiyoruz.

recovery2

 • OneKey Recovery seçeneğini seçtikten sonra karşımıza çıkan ekranda iki seçenek bulunuyor; 1. İnitial backup( Fabrika çıkışında alınmış yedek ) 2.  User’s backup ( Kullanıcı tarafından alınmış yedek )  fabrika çıkışına yani ilk aldığınız hale getirmek için 1. seçeneği seçiyorsunuz yada kendi almış olduğunuz yedeğe geri yüklemek istiyorsanız 2. seçeneği seçiyorsunuz.
 • Geri yükleme tipini seçtikten yükleme başlat ekranı çıkıyor ve Start( Başlat ) diyoruz.
 • Bir sonraki ekranda kurulumun sistemdeki dosyaları sileceği bilgisi hatırlatılıyor bu kısımlarda yedeklerimizi aldıysak yada silinecek dosyalar önemli değilse Evet diyoruz ve kurulum başlamış oluyor.

Kurulum işlemi bittikten sonra;

1. Seçeneği seçtiyseniz kurulum işlemi bittikten sonra bilgisayarınız aldığımız ilk günkü haline dönmüş olacaktır. Yeniden başlatıldıktan sonra Dil seçimi, Kişisel bilgiler ve saat tarih ayarlarını isteyecektir ve burada gerekli girişleri yaptıktan sonra bilgisayarınız açılacaktır.

2. Seçeneği seçtiyseniz bilgisayarınız yedekleme yapmış olduğunuz tarihteki haline geri yüklenecektir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

17 Yorum

17 Comments

 1. duygu

  Nisan 19, 2016 at 3:38 pm

  teşekkürler oldu valla

 2. Emirhan

  Temmuz 20, 2016 at 11:00 pm

  Deniyoruz bakalım

 3. utku

  Ağustos 29, 2016 at 8:43 pm

  dediğiniz gibi yaptık fakat olmadı daha önce windows 10 na otomatik yükseltilmişti sonrasında 7 ye geri aldık sanırım bundan kaynaklı bu durumda yapabileceğimiz nedir?

  • Yunus Emre ASLAN

   Eylül 4, 2016 at 12:08 pm

   Merhaba,

   Yükseltme işlemi sonrasında bilgisayarın içerisindeki yedek dosya silinimş yada bozulmuş olabilir. Garantisi devam ediyor ise servise yönlendirmeniz durumunda gerekli kurulum ve back up dosyasının güncellenmesi işlemini yapacaklardır.

  • Erol

   Temmuz 25, 2020 at 6:10 pm

   Merhaba ben bir şey sormak istiyorum. Format atarken bilgisayar Hard diskinde kayıtlı fotoğraf ve videoları nasıl kurtaran iliri

   • EMRE ASLAN

    Ağustos 2, 2020 at 7:43 pm

    Merhaba,
    Format atmadan önce bilgisayar içerisindeki hard diski çıkartıp farklı bir bilgisayara takarak yada harici harddisk okuyucu yardımı ile yedekleyebilirsiniz.

 4. Yunus Emre ASLAN

  Kasım 3, 2016 at 10:41 pm

  Daha önceden kurulum esnasında şifrelenmiş olabilir. İlk kurulumu siz yapmadıysanız servise gitmekten başka çareniz yok yedekleme şifrelendiğinde servis müdahalesi gerekiyor.

 5. Yunus Emre ASLAN

  Kasım 3, 2016 at 10:46 pm

  Yedekleme bilgisayarda kurulu olan işletim sistemi üzerinden yapıldığından yükseltme esnasında dosyalar bozulmuş olabilir. Servise başvurmanız gerekiyor.

 6. Ümit

  Aralık 9, 2016 at 12:40 am

  Çok teşekkür ederim. Sağolasın

 7. Mehmet Aras

  Ocak 6, 2017 at 11:25 pm

  Lenova recovery tuşunun net kullanımı teşekkürler.

 8. sabri

  Ocak 13, 2017 at 8:55 am

  merhaba iyi günler bu şekilde format attıktan sonra D sürücüsü de siliniyor mu? Ayrıca windows 8 yüklü key numarasını bilmiyorum öğrenmeme gerek var mı tekrar orjinal olacak mı kendiliğinden ?

  • Yunus Emre ASLAN

   Ocak 13, 2017 at 10:39 pm

   Merhaba,

   Lenovo tek tuşla format atıldığında malesef d sürücüsündeki bilgilerde siliniyor. Tekrardan key girmenize gerek yoktur otomatik olarak gömülü olan key tanınmaktadır.

 9. Muratt

  Ocak 28, 2017 at 2:57 pm

  Windows 8 ile gelen cihazı windows 10 a yükseltmiştim recovery yapabilirmiyim.yaparsam windows 10 olarak mı kurulur tekrar

  • Yunus Emre ASLAN

   Ocak 28, 2017 at 11:35 pm

   Recovery dosyası silinmiş olabilir. Silinmediyse yapabilirsiniz ancak Windows 7 olarak yapacaktır.

 10. AYSU

  Nisan 3, 2017 at 1:10 pm

  LENOVO NETBOOK TEK TUŞLA FORMAT SİSTEMİ İLE HAREKET ETTİM– ONEKEY RECOVERY 6.0 OLARAK FORMATA DEVAM ETTİM AMA 2 SAAT OLDU HALA KALAN SÜRE KISMINDA %0 YAZIYOR NE OLDUĞUNU ANLAMADIM. YARDIMCI OLUR MUSUNUZ

  • Yunus Emre ASLAN

   Nisan 3, 2017 at 9:04 pm

   Daha önce bilgisayarınıza format attınız mı? Recovery dosyaları silinmiş olabilir.

 11. Erkant

  Eylül 24, 2019 at 4:19 pm

  Çok teşekkürler.
  Bilgi paylaşımınıza istinaden kendimi bu yorumu yazmaya mecbur hissettim. Kolaylıklar dilerim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar