İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Notebook – Laptop Ekran Görüntü Gidip Geliyor Sorunu Çözümü!

Diz üstü bilgisayarlarda ekran gidip gelme sorunu sıkça duyulan  bir sorundur. Cihazı sürekli açıp kapattığımızdan kablolarda zamanla yıpranma ve temassızlık olabiliyor. Menteşe iç kısmından geçen kablolar aslında ekstra olarak bu durum için korumalı olarak dizayn edilseler de bu sorun bizim kullanım durumumuza göre çok kısa sürede de karşımıza çıkabiliyor.

Bu sorun ile çok daha geç karşılaşmak istiyor isek cihazın ekranını daha dikkatli bir şekilde açıp kapamakta yarar var. Artık sorun ile karşılaştıysak yapacak çok fazla bir şey yok müdahale gerekiyor demektir.

Öncelikle sorunun ekrandan olup olmadığını test etmek için cihazınızı farklı bir harici monitör ile test ediniz. Problem devam ediyor ise monitörünüz çalışıyor demektir.

Garantisi devam eden cihazlar için ilk olarak cihazı servise götürmeniz de yarar var.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Garanti süresi sona erdiyse yada garanti önemli değil ben cihazı açarım diyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

→ İlk olarak cihazın ram yuvasını açıp ramleri çıkartın ve soketleri temizleyin. Tekrar ramleri takıp cihazı açın ekran sorunları bazen ram yuvasından kaynaklı olabiliyor.

→ Cihazı komple sökün ( tekrar toplaya bilecekseniz 🙂 ) ekrandan gelen ince seri kabloların olduğu soketi çıkartın. Kuru bir bez ile silin ve tekrar takın cihazı komple toplamdan pil yuvasını takıp açık konumda çalıştırın. Ekran hala gidip geliyor ise kabloyu oynatın ve problemin buradan kaynaklı olup olmadığını kontrol edin.

→ Problem kablodan kaynaklı değil ise İşlemci ve Ekran kartının üzerinde bulunan bakır boruların altında termal macunlar da kuruma yada temassızlık olabilir. Termal macunları yenileyip cihazı tekrar açın.

→ Hala ekran aynı muhtemelen ekran kartı chip seti arızalanmış olabilir. Teknik servisten yardım almanızda yarar var.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar