İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Uygulama

Telegram Güvenilir Mi? Telegram, WhatsApp’dan Güvenilir Mi?

Günümüzde mesajlaşma uygulamalarının en önemli noktalarından biri olan güvenilirlik ve gizlilik. Peki , Telegram yeterince güvenli mi?

Telegram Güvenli Mi?

Telegram , varsayılan olarak konuşmalarınızı uçtan uca şifrelemez. Gizli sohbet adı verilen bu özelliği aktif etmediğiniz takdirde sohbetleriniz dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan Telegram uygulamasının sunucularına kaydedilir. Ancak cihazınız ve Telegram uygulamasının sunucuları arasında şifreleme vardır.Telegram programcıları söz konusu sunuculara depolanan verilerin şifrelendiğini söylemektedir.

Telegram geliştiricileri bunu şöyle açıklıyor; telefonunuzu veya cihazınızı kaybetmeniz durumunda sohbetlerinizi kurtarabilmek… Kar amacı gütmeyen bir şirket olduğunu söyleyen Telegram varsayılan olarak sohbetlerde uçtan uca şifreleme yapmıyor ve bilgileri sunucularında depoluyor. Peki , kar amacı gütmeyen bir şirket neden depolama için sunucu masrafı yapıyor?

Telegram vs WhatsApp: Güvenli Mesajlaşma Alternatifleri

Telegram dışında güvenli mesajlaşma uygulamaları arasında Signal , WhatsApp ve Wire bulunur. En popüler 1.5 milyar kullanıcısı olan WhatsApp. Telegram’ın aksine , bu uygulamaların tümü varsayılan ayar olarak uçtan uca şifreleme kullanıyor. Böylece sohbet verileriniz yalnızca telefonunuzda veya sohbet ettiğiniz kişinin cihazında değil uygulamaların sunucularında saklanır ve şifrelenir. Şifreleme uzmanları tarafından onaylanan ve halkın değerlendirmesini ve serbestçe kullanılmasını sağlayan Signal Protokolünü kullanıyorlar.

Signal Protokolü Nedir?

Signal Protokolü sesli aramalar , video görüşmeleri ve anlık mesajlaşma konuşmaları için uçtan-uca şifreleme sağlamak için kullanılabilen federe edilmemiş bir şifreleme protokolüdür. Signal protokolü iki kişi arasında olan konuşmalar dışında grup sohbetlerini de desteklemektedir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

 

 

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Çözüm

WhatsApp bildirim sesi ayarlarını özelleştirmek ve bildirim sesi gelmiyor sorununu çözmek için aşağıdaki yöntemleri takip edebilirsiniz. Akıllı telefon kullanıcılarının %70’inden fazlasının WhatsApp kullandığı tahmin...

HABER

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp yeni bir özellikle karşımıza çıkıyor. WhatsApp çoklu cihaz desteği ile telefonunuzda internet olmasa bile Whatsapp’ı kullanabileceksiniz....

HABER

Whatsapp uygulaması her geçen gün yeni özellikleri ile gündeme gelmeye devam ediyor. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılan Whatsapp, son güncellemesi ile...

Kripto Para

Kripto Para Telegram Grupları Teknolojinin kazandırabileceği gücün fark edilmesinden sonra, kripto para kazanma yöntemleri yatırımcıların dikkatini hızla çekmeye başladı. Kripto para dünyasını keşfeden yatırımcılar,...