İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Televizyon Ekran Daralması Sorunu | Çözüm

Kripto para çekilişleri, güncel gelişmeler ve yorumlar için Twitter adresimi takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Alternatif Coinler Listeleyen Köklü Kripto Para Borsaları (Bu borsalarda 1 Dolar Yatırımla 10.000 adet ve üzeri coin alabilirsiniz.)

Televizyonlarda yapılandırma hatası veya kumandada bir tuşa basılması sonucu meydana gelen ekran daralması sorunu nasıl çözülür? Genellikle basit bir hata sonucu oluşan ekran daralması sorunu kumanda üzerinde veya televizyon ayarlarında yapılan birkaç işlemle kolay bir şekilde çözülebilmektedir.

Televizyon Ekran Daralması Sorunu Nasıl Çözülür?

Bu sorun televizyonun en boy oranının değiştirilmesi sonucu meydana gelmektedir. Örnek olarak 4:3 en boy oranına sahip bir televizyonunuz varsa bu oranı 16:9 olarak değiştirmeniz durumunda televizyon ekranının üst ve alt kısımlarında daralmalar meydana gelecektir.

Televizyonların ayarlar menüsünde bu en boy oranını ayarlamak için “Görüntü Oranı” veya buna benzer bir seçenek yer almaktadır.

  • Televizyonunuzun ayarlar menüsüne erişerek bu seçeneği bulun.
  • Bu menüde “otomatik, 4:3, 16:9, geniş ekran, standart ekran” gibi seçenekler yer almaktadır.
  • “Otomatik” seçeneğini seçmeniz durumunda televizyonunuz yayınlara bağlı olarak otomatik bir şekilde uyum sağlayacaktır.
  • Bazı televizyonlarda ekran en boy oranı kumanda üzerinden de ayarlanabilmektedir. Kumandanın üzerinde “Size, Screen, P. Size, 16:9, 4:3” gibi tuşlardan herhangi biri yer alıyorsa bu tuşa basarak istediğiniz ayarı gerçekleştirebilirsiniz.
  • Ayrıca bazı kumandalarda aşağıdaki şeklin yer aldığı tuş ile de görüntü ayarı yapılmaktadır.

Bu sorun ne kadar basit hatalardan dolayı oluşsa da, bazı durumlarda tamemen donanımsal sorunlardan da kaynaklanabilmektedir. Eğer televizyon açıldıktan bir süre sonra daralma meydana geliyorsa ve sinematografik bir hatadan dolayı oluşmuyorsa bu durumda yetkili servis ile iletişime geçmeniz faydalı olacaktır.

Popüler kripto para birimleri hakkında güncel gelişmelere ve özet bilgilere anında ulaşmak için yeni Twitter adresimi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar