İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Televizyon Ekran Daralması Sorunu | Çözüm

Televizyonlarda yapılandırma hatası veya kumandada bir tuşa basılması sonucu meydana gelen ekran daralması sorunu nasıl çözülür? Genellikle basit bir hata sonucu oluşan ekran daralması sorunu kumanda üzerinde veya televizyon ayarlarında yapılan birkaç işlemle kolay bir şekilde çözülebilmektedir.

Televizyon Ekran Daralması Sorunu Nasıl Çözülür?

Bu sorun televizyonun en boy oranının değiştirilmesi sonucu meydana gelmektedir. Örnek olarak 4:3 en boy oranına sahip bir televizyonunuz varsa bu oranı 16:9 olarak değiştirmeniz durumunda televizyon ekranının üst ve alt kısımlarında daralmalar meydana gelecektir.

Televizyonların ayarlar menüsünde bu en boy oranını ayarlamak için “Görüntü Oranı” veya buna benzer bir seçenek yer almaktadır.

  • Televizyonunuzun ayarlar menüsüne erişerek bu seçeneği bulun.
  • Bu menüde “otomatik, 4:3, 16:9, geniş ekran, standart ekran” gibi seçenekler yer almaktadır.
  • “Otomatik” seçeneğini seçmeniz durumunda televizyonunuz yayınlara bağlı olarak otomatik bir şekilde uyum sağlayacaktır.
  • Bazı televizyonlarda ekran en boy oranı kumanda üzerinden de ayarlanabilmektedir. Kumandanın üzerinde “Size, Screen, P. Size, 16:9, 4:3” gibi tuşlardan herhangi biri yer alıyorsa bu tuşa basarak istediğiniz ayarı gerçekleştirebilirsiniz.
  • Ayrıca bazı kumandalarda aşağıdaki şeklin yer aldığı tuş ile de görüntü ayarı yapılmaktadır.

Bu sorun ne kadar basit hatalardan dolayı oluşsa da, bazı durumlarda tamemen donanımsal sorunlardan da kaynaklanabilmektedir. Eğer televizyon açıldıktan bir süre sonra daralma meydana geliyorsa ve sinematografik bir hatadan dolayı oluşmuyorsa bu durumda yetkili servis ile iletişime geçmeniz faydalı olacaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar