İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Televizyon İzleme Mesafesi Ne Olmalı?

Televizyon satın alırken bir çoğumuz teknik özelliklere yada boyutuna bakıyoruz ancak TV satın alırken dikkat edilmesi gereken ilk şey televizyon izleme mesafesi dir. Televizyonlar boyutlarına göre kaç metreden izlenmelidir?

Televizyon karşısında hangi mesafede oturduğumuz koltuk ile televizyon arasındaki uzaklık aslında bizim sağlıklı bir görüntü almamız için en önemli faktördür. TV ile aramızdaki mesafeyi ayarlarken oda büyüklüğünüde göz ardı etmemek gerekiyor. Sonuçta televizyonu sadece bir açıdan izlemiyoruz.

Televizyonu ortalama kaç metre izleme mesafesinde konumlandıracağımızı belirledikten sonra diğer teknik özelliklere bakabiliriz. Ufak bir odaya dev gibi bir televizyon aldığınızda emin olun hiç güzel bir görüntü kalitesi alamazsınız. Yada tam tersi büyük bir odaya ufak bir televizyon alırsanız kaliteli bir görüntü alamazsınız.

Televizyon karşısında oturma uzaklığı kaç metre olmalıdır? Yazımızında devamında oturma uzaklığını belirlemeniz için inç değerlerine göre kaç meterden TV izlemeniz gerektiğini paylaşacağız. Odaya göre izleme mesafesi hesaplama ve tablo makalenin en sonundadır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Televizyon İzleme Mesafesi

Öncelikle Türkiye standartlarında izleme mesafelerini dikkate alarak bize gelen soruları yanıtlayalım. Sizde yorum kısmından izleme mesafenizi bize yazarak kaç inç tv kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. İzleme mesafesine göre tv boyutları:

2.5 metre mesafe için kaç inç tv alınması gerekiyor?

Ortalama 2.5 metre izleme mesafesi için 47 inç ile 55 inç arasında bir tv kullanılması idealdir. Ortalama diyoruz çünkü tv izlemesi için açılar çok önemli bu boyutları direk karşıdan televizyon izlediğinizi düşünerek veriyoruz.

4 metre mesafe için kaç inç tv alınması gerekiyor?

Televizyonu 4 metre mesafeden izliyorsanız 60 inç ve üzerinde bit tv alabilirsiniz. Görüntü kalitesi kaybı minimumda olacaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

106 ekran tv kaç meterden izlenmelidir?

Televizyonunuz 106 ekran ise ortalama 1.5 – 2 metre izleme mesafesi belirlemeniz gerekmektedir.

Boyutlarına Göre TV İzleme Mesafesi Tam Liste

“x” inç “x” ekran televizyon hangi mesafeden izlenmelidir? Hale hazırda kullanmakta olduğunuz televizyonunuzun izleme mesafesini listeye göre ayarladığınızda görüntü kalitesinde değişiklik olduğunu göreceksiniz. Öncelikle tv boyutunu hesaplamanız için 1 inç’in 2.54cm olduğu bilgisini verelim.

  • 32 inç 80 ekran izleme mesafesi 1.20 – 1.59 metre
  • 40 inç 102 ekran izleme mesafesi 1.49 – 1.99 metre
  • 42 inç 106 ekran izleme mesafesi 1.57 – 2.09 metre
  • 46 inç 117 ekran izleme mesafesi 1.72 – 2.29 metre
  • 49 inç 123 ekran izleme mesafesi 1.76 – 2.34 metre
  • 50 inç 126 ekran izleme mesafesi 1.87 – 2.49 metre
  • 55 inç 140 ekran izleme mesafesi 2.05 – 2.74 metre
  • 58 inç 146 ekran izleme mesafesi 2.17 – 2.89 metre
  • 60 inç 152 ekran izleme mesafesi 2.24 – 2.99 metre

TV izleme mesafesi ile alakalı sorularınızı bize yorum kısmından yazabilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Çözüm

Televizyon kumandası çalışmıyor sebebi ne olabilir? Televizyon kumandası en sık arızalanan elektronik cihazların başında geliyor. Bunun en büyük sebebi sürekli kullanılması ve sürekli darbelere...