İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

HABER

Tüketici Hakem Heyetleri Parasal Sınır | 2021

Tüketici hakem heyeti, satın alınan mal ya da hizmet ile alakalı yaşanan sorunlar satıcı firma veya servis tarafından çözülemiyorsa başvurulacak heyettir. Tüketici hakem heyeti parasal sınır nedir?

Tüketici hakem heyetine başvuru yapmadan önce satın almış olduğunuz ürün ile alakalı sorunu firma ile çözmeye çalışmalısınız. Firma ile herhangi bir görüşme yapmadan durumu direk tüketici hakem heyetine taşıdığınızda sizi ilk olarak satıcı firmaya yönlendireceklerdir.

Elektronik ürün iade koşulları makalemizden hangi koşullarda iade değişim hakkınız olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yaşadığınız sorunu firma çözemiyorsa ürün tutarına göre ilgili makamdan tüketici hakem heyeti başvuru dilekçesi doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Tüketici Hakem Heyeti kararı nihaidir ve her firma bu kararı uygulamakla yükümlüdür.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Tüketici Hakem Heyetleri Parasal Sınırı Nedir?

Tüketici hakem heyeti başvuru sınırı her yıl düzenli olarak resmi gazetede açıklanmaktadır. Parasal sınırlar satın aldığınız ürünle alakalı sorun yaşadığınızda hangi tüketici hakem heyetine başvurmanız gerektiğini belirlemektedir.

2021 yılı için tüketici hakem heyetine yapılacak başvurularda değeri 7.750TL altında olan ürünler için ilçe tüketici hakem heyetine, büyük şehir statüsünde olan illerde 7.550TL – 11.330TL arasındaki uyuşmazlık durumlarında büyükşehir tüketici hakem heyetine başvuru yapılacaktır. Değeri 11.330TL altında olan ürünlerdeki uyuşmazlıklarda ise il tüketici hakem heyetine başvuru yapmak gerekiyor.

Tüketici hakem heyeti parasal sınır hakkında resmi gazete bilgilendirmesi:

Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğ ile 2021 yılı için tüketici hakem heyetleri başvurularındaki parasal sınırlar aşağıda ki gibi belirlenmiştir.

Yeni düzenlemeye göre il/ilçe/büyükşehir hakem heyetlerinin parasal görevleri aşağıdaki gibidir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

İlçe Tüketici Hakem Heyeti Parasal sınır: 0-7550 TL

İl Tüketici Hakem Heyeti Parasal sınır: 0-11330 TL

Büyükşehir Tüketici Hakem Heyeti Parasal sınır: 7550-11330 TL

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar