İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Elektronik Eşya İade Değişim Koşulları | 2022 Tüketici Hakları

Tüketici olarak bir çoğumuz satın aldığımız üründe bir arıza olduğunda yada ürünü beğenmediysek ürünü bir an önce iade etmek yada değiştirmek isteriz. Ancak yasal olarak bir ürünü satın aldığımız yere geri iade edebilmemiz için iade ve değişim konusunda belirli kriterler oluşması gerekiyor. Elektronik eşya iade değişim koşulları nelerdir?

İade Değişim Koşulları

Yeni satın alınan ürünün iadesi için belirli şartların oluşması gerekebilir. Normal şartlar altında mağazadan satın alınan ürünlerde koşulsuz şartsız iade yapılamıyor. Ancak bazı firmalar aynı gün, bir hafta yada 15 gün içerisinde müşteri memnuniyeti adına iade değişim yapabiliyor.

Yeni satın alınan bir üründe arıza oluşması durumunda yine firma müşteri memnuniyeti adına işlem yapamıyorsa ürünün servise gitmesi gerekebilir. Yani yeni satın aldığınız bir üründe arıza varsa servis onayı ile ürün iade edilebilir yada değiştirilebilir. Bazı firmalarda bu tarz durumlarda direk olarak değişim yada iade yapılabiliyor. Bu yasal olarak bir zorunluluk değil firmanın kendi prosedürleri ile alakalıdır. 

Satın aldığınız ürün ile alakalı garanti kapsamı, yasal süre aşımı yada benzeri farklı bir konuda şirket tarafından mağdur edildiğinizi düşünüyorsanız gitmemiz gereken merci Tüketici Hakem Heyeti’dir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Tüketici hakem heyeti parasal sınırı her yıl değişmektedir. Hakem heyetine gitmeden önce ilgili makalemizi mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Hakem heyeti parasal sınır makalemizden ürününüzün fiyatına göre hangi hakem heyetine gitmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Hakem heyetine gitmeden işlem süresi ile alakalı bilgilendirme yapalım. Yapacağınız şikayetin niteliğine göre incelenmesi, karara bağlanması ortalama 1 ay ile 6 ay arasında tamamlanmaktadır. Ürüne acil ihtiyacınız varsa servis yada şirket kanalında çözüm yollarını zorlamanızı tavsiye ederiz.

Elektronik Eşya İade Değişim Koşulları Güncel

Mağazadan alınan ürünün iadesi:

Koşulsuz şartsız iade imkanı yasa ile sabit olup belirli cihazlarda yapılabilir ve sadece Web satışları ile Mesafeli satışlar için geçerlidir. Bu noktada ürüne hiçbir zarar verilmemiş ve tam aksesuarlı olması gerekiyor. Özellikle sim kart takılan telefon, son kullanım tarihi olan ürünler ve tüketim ürünlerinde koşulsuz şartsız iade hakkı direkt doğmamaktadır.

Firmalar bazen mağazadan alınan ürünlerin koşulsuz iadesi için belirli süreli kampanyalar yapabiliyor. Bu durumlar dışında mağazada bir ürünü görerek, test ederek ve denettirerek satın alma imkanınız olduğu için mağazadan alınan ürünlerde koşulsuz iade hakkı bulunmamaktadır. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

İnternetten alınan ürünü iadesi:

İnternetten yada telefondan satışlarda aldığınız ürünleri belirli ürünler hariç (kişisel bakım ve tüketim ürünleri) 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Burada önemli olan ürünün ambalajının ve aksesuarlarının eksiksiz olması ve hasarsız olmasıdır.

Servis üründe sorun yok diyor ne yapmalıyım?

Bu gibi durumlarda servisle birebir kontak kurup iade için görüşmekte yarar var. Ancak genelde ilk aşamada iade değişim yapılmadıysa bu kararı savunacaklardır. Yapılması gereken Tüketici Hakem Heyetine başvurmak ve maalesef beklemektir. Hakem heyeti firmadan savunma isteyecek ve üründe inceleme yapacaktır. Gerçekten haklı olduğunuzu düşünüyorsanız süreç sonunda mutlaka kazanırsınız ve para iadesi alırsınız.

Monitör ölü piksel garantisi nedir?

Advertisement. Scroll to continue reading.

Eskiden monitörde en az 3 adet ölü piksel tespit edildiğinde iade değişime uygun raporu veriliyordu.

Yeni yapılan yasal düzenleme ile ölü piksel tespit edilen cihazınızın servis tarafından değiştirilmesi yada iade alınması gerekmektedir. Ürünü satın aldığınız firmaya getirmeniz yada servise vermeniz gerekiyor. Gerekli inceleme sonrasında iade yada değişim yapılacaktır.

Televizyon iade koşulları, şartları nelerdir?

Televizyon iade işlemleri servis kanalı ile ilerliyor. Satın almış olduğunuz televizyon markasından size en yakın servis birimine servis kaydı açtırıyorsunuz. Daha sonra servis inceleme için geliyor. Üründe yerinde tespit edilecek bir sorun varsa iade yada değişim raporu hazırlıyorlar. Sorun yerinde tespit edilemiyorsa televizyonu incelemek üzere götürüyorlar.

Sorun ilk 6 ay içerisinde oluşmuş ise DOA kapsamında değerlendirilir ve rapor düzenlenir. Bu rapor ile satın aldığınız firmadan iade yada değişim yapabilirsiniz. Süre 6 ayı geçmiş ise değişim yada iade için cihazdaki problemin giderilemez olması gerekiyor. Servis sorunu giderir ise değişim yada iade hakkınız maalesef oluşmuyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Elektronik Eşya Servis Süresi Kaç Gündür

Servis süresi ne zaman başlamaktadır?

Genelde ülkemizde satıcı firmalar servis desteği vermemektedir. Ancak bu firmaların servis prosedürlerini aksatacağı anlamına gelmiyor. Yani ürünü ister servis noktasına ister mağazaya teslim etmiş olun fark etmez cihazı servis için herhangi bir birime teslim ettiğiniz an yasal süre başlamaktadır.

Ayıplı üründe iade süresi kaç gündür?

Satın aldığınız ürün ayıplı ise satıcı firma size anında iade, değişim, ayıp oranında indirim, ayıp masrafının giderilmesi gibi seçenekler ile hizmet vermek ile yükümlüdür.

Elektronik ürünlerde servis süresi kaç gündür?

Advertisement. Scroll to continue reading.

Tarafımıza en çok “servise giden bilgisayar kaç günde gelir, servise giden telefon kaç günde gelir” soruları geliyor. Öncelikle belirtelim servis süresi ürüne göre farklılık göstermemektedir. Ürünün servis firmasının yoğunluğu servis süresinin kaç gün süreceğini belirlemektedir. Bu konuda tabi ki yasal bir sınır vardır.

Elektronik ürünlerde malın servis istasyonlarındaki bakım ve onarım süresi 20 iş günüdür. Bu süre içerisinde Cumartesi günleri de iş günü olarak sayılmaktadır. Resmi tatiller ve Pazar günleri iş günü olarak sayılmamaktadır.

Serviste değişen parçanın garantisi kaç gün oluyor?

Serviste değişen ürününüzün garantisi ilk fatura tarihinizden itibaren devam etmektedir.

Servise giden ürün yerine yedek ürün verilmesi hakkı nedir?

Advertisement. Scroll to continue reading.

Servis istasyonu bulunmayan illerde ürünün servis süreci uzayacağından dolayı yerine kullanılabilecek muadil ürün isteme hakkınız vardır. Muadil ürün 10 iş günü sonrasında talep edilmektedir.

Garanti Kapsamı Dışı Durumlar

Kargodan hasarlı gelen ürün nasıl iade edilir?

Ürünü kargodan teslim almadan önce mutlaka açıp kontrol etmeniz gerekmektedir. Ürünün hasarlı olduğunu fark ettiyseniz hasar tespit tutanağı tutturmanız gerekiyor. Aksi taktirde hiçbir hak iddia edemezsiniz. Bu tutanak ile birlikte satın aldığınız firmaya gitmeniz gerekmektedir. Firma size yeni ürün verecek ve kargodan ürün bedelinin tanzim süreci başlatılacaktır.

Elektronik üründe sıvı teması olduğunda servis kapsamına girer mi?

Sıvı teması olması yani ürünün üzerine herhangi bir sıvı dökülerek işlevselliğini kaybetmesi sonucu ürün garanti dışı kalmaktadır. Servis bu tarz durumlarda onarım için ücret talep etmektedir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Telefonum düştü ve kırıldı ancak çalışıyor. Farklı bir donanımsal sorunda servis bakar mı?

Telefon yada elektronik ürünlerde fiziksel hasar olması durumunda ürün garanti dışı olmaktadır. Bu gibi durumlarda fiziksel hasar tespit edildiğinde öncelikle bu hasarın giderilmesi istenir ve ücret çıkartılır. Hasar giderildikten sonra diğer sorunlar garanti kapsamında değerlendirilecektir.

Ancak bu işlemlerin resmi serviste yaptırılması gerekmektedir. Dışarıda bir serviste giderilen donanımsal sorunlarda cihaza yetkisiz müdahale olduğundan ürünü garanti dışı bırakacaktır.

Elektronik ürünlerde iade, değişim konusundaki sorularınıza kısa ve aydınlatıcı cevaplar vermeye çalışacağım. Aklınıza takılan noktaları bize yorum kısmından yazabilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

47 Yorum

47 Comments

 1. talha

  Ocak 25, 2018 at 4:46 pm

  ben bir mönitör aldım ve 3 gün sonra elektrik voltajlarından dolayı mönitöre birşey oldu bende götürdüm teslimettim idade degişim talep ettim , servise götürdüler sorun benden dolayı olmadıgı için ben tamir ettirmek istemiyorum bu ürün elektrikten dolayı böyle bir sorun oldu ben yenisini istiyorum yada idae olmasını istiyorum ama gene de servise götürdüler ve ben servisi aradım bana hiç bir sorun yok monitörünüzde test ediliyor denildi ben şimdi ürünü servis sürencinde görmedigim için dogal olarak 3 günlük ürünü tamir ettirmek istemem bana tamir ettirilip getirilirse ve bu benden saklanıp monitörde bir sıkıntı yok denilirse ben yapmam gerekenler ve haklarımda yenisini alma hakkım varmı

  • Emre ASLAN

   Ocak 26, 2018 at 12:05 am

   Merhaba,

   Ürününüz servisten geldiğinde mutlaka bir servis formu olacaktır. Bu servis formu üzerinde yapılan işlemler yazmaktadır. Bu formu size vermezlerse mutlaka isteyiniz. Ürününüz ilk 6 ay içerisinde donanımsal bir arızadan dolayı servise giderse değişim yada iade hakkınız vardır. Ürün tamir görmemelidir. Ancak voltajdan kaynaklı sıkıntılar garanti kapsamı dışında değerlendirilebilir böyle bir durum ile karşılaşırsanız ürün için tüketici haklarına şikayette bulunmanız gerekecektir.

   • hakan uslu

    Haziran 6, 2019 at 7:09 pm

    selamunaleyküm ben vodafone dan telefon aldım ancak 10 gün geçmeden telefondan şarj yerinin nemlendiği uyarısı verdi ve satıcı firmaya gittim teknik servise yönlendirdi bu konuda ne yapabilirim

 2. Tayfun

  Şubat 17, 2018 at 11:55 pm

  Merhaba bir magazadan beyaz esya aldim urunu henuz teslim almadim diger bir magazada ayni urunu daha uygun fiyata buldum kosulsuz cayma hakkim varmi ne gibi bir yol izlemeliyim tesekkurler

  • Emre ASLAN

   Şubat 18, 2018 at 10:10 am

   Ürün henüz size teslim edilmediyse cayma hakkınız vardır.

  • Yasemin

   Şubat 22, 2020 at 9:41 pm

   Merhaba vatan bilgisayardan 3 gün önce bir TV aldık kurulumu servis tarafından yapıldı fakat görüntü kalitesi çok kötü iade yapmam mümkün mü kutusu duruyor

 3. Veli

  Mart 31, 2018 at 10:40 am

  Telefonda cizik varsa ama kendi kendine kapaniyorsa iade edilirmi

 4. Alperen

  Mart 31, 2018 at 10:50 am

  TELEFONU ekraninda cizik varsa ama kendi kendine kapaniyorsa ise iade kabul edilirmi

  • Admin

   Mart 31, 2018 at 12:57 pm

   Cizik kullanıcı hataları kapsamında değerlendirilebilir ancak bu ciziklere sebep olan darbe ekrana yada donanıma zarar vermedi ise sorun teşkil etmeyecektir. Kırık olmadığı sürece garanti kapsamında cihazın onarımı yada değişimi yapılmalıdır. 

 5. Kadir

  Nisan 6, 2018 at 2:43 pm

  Telefoncudan telefon aldık eve getirdik jelatini biz açtık içinden samsung A7 çıktı buraya kadar bir sıkıntı yoktu sonra sahte kulaklık sahte şarj cihazı ve sahte usb kablosu çıktı iade edebilirmiyiz.

 6. suayip

  Nisan 10, 2018 at 2:17 am

  Slm ben bir AVM den telefon aldım memnun kalmadım geri iade etme hakkım varmı

 7. Duygu

  Temmuz 12, 2018 at 3:34 pm

  Huawei marka 3gün önce telefon aldım şarjı hemen bitiyor iade edebilirmiyim

  • Admin

   Temmuz 12, 2018 at 8:17 pm

   Merhaba,

   Arızalı ürünlerde servis onayı olmadan iade olmuyor. Belki aldığınız firma insiyatifinde değişim yapılabilir.

 8. gulbahar

  Temmuz 19, 2018 at 11:33 am

  bekodan 10.000 tl değerinde beyaz eşya alışverişi yaptım . Fakat düğününüz iptal oldu ve esyalarimi iptal etmek istiyorm henüz almadim hala mağazada napabilirim

  • gökhan

   Mart 14, 2019 at 3:59 pm

   yeni birini bulacaksın..

 9. onur

  Eylül 29, 2018 at 1:53 am

  Hocam bende kulaklık aldım bir mağazadan ocak ayı gibi geçenlerde sol kulaklığından cızırtılı ses gelmeye başladı gönderdim servise servis herhalde yapamamış olacak ki iade hakkımın olduğunu bana bildirdiler ancak benim 278 liraya o zamana aldığım kulaklık şuan 420 lira civarında ve bana ürün iadesi ücretini aldığım fiyattı geri ödemek istiyorlar bende 278 lira ile o kulaklık kalitesinde kulaklık bulamayacağımı bildiğim için ben bozulan kulaklığım yerine aynısının yenisini talep ettim ve o ürünün mağazada bulunmadığını söylüyorlar.
  Demem O ki benim zamanında aldığım kulaklığın aynısının yenisini bana verme zorunlulukları var mı ?
  veya aldığım kulaklığın şimdiki değerinin bana verilmesi gerekmez mi ?
  sonuçta mağdur oluyoruz hocam bir bilgilendirirsenzi sevinirim?

  • Büşra

   Nisan 14, 2020 at 6:26 pm

   Kolay gelsin öncelikle yaklaşık 27 gün önce Sony televizyon aldık ve 15 gün sonra hata verdi, kırmızı ışığı yanıp sönüyor ama tv yine de açılıyor. Bugün servis alıp götürdü ve iade işine karışmadıklarını gerekiyorsa değişim yapacaklarını söyledi. Televizyonu iade etmek istiyorum. Ne gibi bir yol izlemeliyim?

 10. Gülden Daşkın

  Kasım 11, 2018 at 3:26 am

  Bana konuyla ilgili bilgilendirme yapabilirmisiniz teknosadan iki gün önce bir Huawei mate 20lite cihaz aldım aldığım mağazanın ışıklarında denediğimde için yanıltıcı oldu ve odaklama sorunu var netlik yok cihazda ve mağaza sorumlusunu ile görüştüm kendisi bana iki günlük cihazı servise garantiye göndermelerini gerektiğini söylüyorlar ve memnun değilim üç yıl önceki modeli daha net çekiyor ürün kamera kötü diyorum iade alamiyacaklarini değişim yapamayacaklarini tarafıma sözlü olarak belirtiyorlar ihtiyacdan dolayı aldığım cihazı servise gonderdigimde cihazsiz kalicam mağdur oluyor her şekilde kanunen benim iade hakkim varmıdır iki gün oldu cihazı alalı hat takılmış cihazi iade değişim yapamayacaklarini ve garanti kapsamı dahilinde servise gondericeklericeklerini ancak bu şekilde yardımcı olabileceklerini söylüyorlar .

  • Mesut

   Haziran 9, 2019 at 2:11 am

   Aynısı bende de oldu siz telefonu iade ettinizmi

 11. Yasemin

  Kasım 12, 2018 at 3:30 am

  Merhaba biz Bosh çamaşır makinesi aldık sulu bırakıyor temiz yikamiyor servisi cagirdik kabul etmiyorlar hakem heyetine basvurduk gelen beyfendi bütün lekeli camasirlara katkı maddesi var denir kabul edilmez dedi sut yemek meyve vs çocukların döktüğü lekeler yikadi 60 derece de bazısı çıktı bazısı çıkmadı ve verdiği rapor olumsuz telefonumda kaydettiklerimi resimleri videoları gösterdim simdi soruyorum size bu tüketici hakkımı firma hakkımı severek isteyerek aldığım bir ürünü neden iade ya da değiştirmek isteyim simdi Bosh servisi tekrar arıyoruz bize soylenen lekeyi makine değil deterjan çıkarır simdi ben ne yapmalıyım yazık günah değil mi verdiğimiz onca paraya nerde bizim hakkımız

 12. Kübra

  Kasım 19, 2018 at 10:21 pm

  Merhaba. Huawei telefon aldım 1 ay oldu donuyor kendi başına uygulamaları kapatıyor telefonu iade edebilir miyim?

  • EMRE ASLAN

   Kasım 19, 2018 at 10:27 pm

   Merhaba,

   Elektronik ürünlerde ilk 6 ay içerisinde herhangi bir donanımsal arıza olduğunda servisin cihazı tamir etmemesi DOA – DAP kapsamında iade yada değişim yapması gerekmektedir. Ürünü servise gönderip sorun tespiti yapılmasını sağlamanız gerekiyor. Sorun yazılımsalsa maalesef iade hakkınız olmayacaktır. Yazılımı sıfırlanıp cihaz size teslim edilecektir.

   • Kemal

    Aralık 28, 2019 at 12:47 pm

    Hocam eğer teknik servis sorunun yazılımsal olduğu ve yazılım güncellemesi beklemem gerektiğini raporda belirtmiş ise ancak 3 ay geçmesine rağmen halen sorun giderilmemiş ise tüketici hakem heyetine başvuru yaptığım durumda haklı çıkar mıyım?

    • EMRE ASLAN

     Aralık 28, 2019 at 11:58 pm

     Merhaba,
     Sorun yazılımsal yada donanımsal olsun fark etmez yasal tamir süresinde cihazın tarafınıza teslim edilmiş olması gerekiyor. Yasal haklarınızı arayabilirsiniz.

     • Kemal

      Aralık 29, 2019 at 2:15 pm

      Servis yazılım sorunu olduğunu raporda kabul eti fakat sorunun yurtdışı üretici firma tarafından güncelleme yapılmak suretiyle çözüleceğini belirterek güncelleme yapmadan televizyonu tarafıma iade etti. 3 aydır güncelleme yapılmadı. Servis, ürün iade edilebilir diye rapor düzenlemediği için satıcı firma iade veya değişim kabul etmiyor. Tüketici hakem heyetine başvurdum fakat 6 ay beklemem gerekiyor, bu arada televizyonun fiyatı sürekli düşüyor. Aynı firmanın farklı bir konuda tüketici hakem heyeti kararı aleyhinde sonuçlandığı için mahkemeye başvurup kazandığı ve mahkeme masrafının da tüketici tarafından ödenmek zorunda kaldığını okudum internette. O yüzden yasal süreci sonuna kadar beklemeyi mi yoksa cihazı ikinci el satmayı mı tavsiye edersiniz?

 13. Ayse

  Kasım 30, 2018 at 6:49 pm

  3 ay önce samsungtan bir tv aldım 1 ay içinde tv içinde bir kurt gördük servise gitti temizlendi geldi şimdi ise kelebek girdi ve bize kullanıcı hatası deniliyor müşteri hizmetlerini aradık iade etmek istediğini belirtti hala dönüş olmadı biz teknik bir ariza vermedik düşürüp kırmadık hava kanalından girmiştir deniliyor sonrada, Şimdi burada kullanıcılı hatalı bununla ilgili ne yapmamız gerekli

 14. Ayse

  Kasım 30, 2018 at 6:55 pm

  2 ay önce samsungtan bir tv aldım içinden önce kurt çıktı servise gitti temizlendi sonra 1 ay olmadan bu defa kelebek çıktı müşteri hizmetlerini aradık iade talep ettik servisin bize söylediği kullanıcı hatası o kurtu benmi koydum kelebeği benmi giydirdim hava kanalları varmış ordan girebilirmiş burada bir filtre olması gerekmiyormu biz tüketici hatası raporu istedik hakem heyetine başvurmak için başka ne yapabiliriz? Teşekkür ederim

 15. Ferda

  Aralık 9, 2018 at 11:09 pm

  Süpürgemin iki parcası kırıldı.Garantinin bitmesine 3 yil daha olmasina ragmen garanti kapsamina girmedigi icin para ile iki parcasini istedik ve geldi ama ben sensörünü almaktan vazgeçtim.Servise vazgectigimi soyleyecegim zaman eminim sorun çıkaracaklar.Cayma hakkim var mı öğrenmek istiyorum ki sorun çıkarmalarına engel olmak için.

 16. Bünyamin

  Ocak 25, 2019 at 12:42 am

  Öncelikle merhaba,
  19.10.2016 tarihinde alınmış garanti süresi 3 yıl olan bir ekran kartım var servis ile görüşmelerim sonucunda iade veya değişim raporu yazılabileceği eski kartımın serviste kalacağı ve yerine değişim raporu gönderilecekmiş raporla satıcıya müracaat ederek işlemin tamamlanacağını söylediler ancak satıcı firma ile görüşmemde ürünün sıfır satışının bulunmadığı bu sebepten ötürü fatura üzerinde yazan tutarın tarafıma iadesi yapılacağı söylendi ancak ürün satın alınırken dolar kuru 3.11 yaklaşık olarak 395 dolardan 1229 tl idi günümüz dolar kuru yüzünden ciddi derecede mağdur oluyorum bana iade edilecek tutar ile ürünün ikinci elini dahi alamıyorum, Bu olayda nasıl bir yol izlemem gerekmektedir yardımcı olursanız çok sevinirim

 17. Özgür

  Ocak 25, 2019 at 3:50 pm

  Merhaba ben iki ay önce beko magzasından bir tv aldım bu model enson sürüm herşeyi yapa bilirsiniz dendi ama ben bu tvden hiçbir şey yapamıyorum her hangi bir arızası yok ama ben internet sitelerine giremiyorum servis geldi bu tv ile face book ve vep tarayıcısına giremezsiniz dedi bir alt modelinde var ama bu modelde yok dedi müşteri temsilcisinden iyade veya ürğn deişimi istedim beni aldıgım magazaya yönlerdiler gittim görüştüm deişim yapalım sorunu çözelim ama 750 tl.ödersiniz bir alt modeliyle deişim olur dendi nasıl bir yol izlemem gerekiyo tşk.

 18. cihan seyrek

  Ocak 29, 2019 at 4:33 pm

  merhaba ben tv aldım ancak görüntü kalitesi beklediğim gibi çıkmadı iade edicem ama kutusu açıldığı için iade kabul ediimiyor. sizce hakem heyetne başvurmalımıyım

 19. Erhan

  Şubat 9, 2019 at 3:04 pm

  20.01.2019 tarihinde hattın üzerine s8 plus aldim memnun kalmadım iade etme gibi bir hakkım var mı

 20. erhan

  Şubat 22, 2019 at 8:10 am

  Merhaba internetten içinde yazılım yüklü olmayan (windows,linux v.s) bir laptop aldım.Ama yazılımı kendim yüklettim ve ürünü beğenmedim yinede iade hakkım varmıdır.

  • EMRE ASLAN

   Şubat 22, 2019 at 2:26 pm

   15 Gün içerisinde ürünü iade hakkınız var yazılım ile alakalı incelemeyi ürünü aldığınız nokta yapacaktır. Cihaza herhangi bir zararı olmadı ise iade hakkınız olacaktır.

 21. Uğur

  Şubat 27, 2019 at 3:09 am

  Merhaba kumtel set üstü ocak aldım kontrol amacıyla sadece ambalajından çıkarıp kutusunu açtım şimdi servis ürünün garanti dışı kaldığı servisininde ücretli olduğu söylüyorlar kanunen böyle bir hakkları varmı

 22. Kakara kikiri

  Mart 12, 2019 at 2:37 am

  Döviz kurundaki değişim nedeniyle iade tutarında artış/azalış olur mu ? Örneğin 100 dolar olan bir ürünü dolar 7 lira iken 700 liradan aldığımızda ve hukuki şartlar öngördüğü üzere bedel iadesi istediğimizde ve ayrıca o esnada döviz kurunda artış(ya da azalış)olduğunda (lakin ürünü dolar değil TL üzerinden ve Türkiye’den alıyoruz) iade bedeli 600 TL yahut 800 tl olur mu yoksa 700 lira bedel iadesi mi alırız?

 23. ahmet salman

  Mart 21, 2019 at 11:40 am

  merhaba internet üzerinden ( n 11 sitesi ) 1 adet tablet aldım tablet ekranı bozuk ve dokanmatik arızalı çıktı iadesini firmadan istedim ama firma bana servis raporu olmadan değişim olmayacagını ve iade edilemiyecegini bildirdi.Türkiyede 1 adet servisi var oda telefonlara dahi bakmıyor.Koşulsuz şartsız ben bu tableti iade etme hakkım varmıdır.Tableti alalı 2 gün oldu?

 24. Salih Aşık

  Nisan 30, 2019 at 1:32 pm

  Hocam merhaba. Mediamarkt mağazasından philips 55 inc tv aldım. Tv de bariz gözle görünür siyah bulutlanmalar var. Servis kurulumu yapıldıktan sonra fark ettim. Servis bu arıza normaldir demekte ve rapor vermemektedir. Tüketici hakem heyeti dışında başvuracağım kanal varmı? Philips televizyon kesinlikle tavsiye etmiyorum bu arada servisi ve genel müdürlüğü çok ilgisiz.

 25. Ayşe Ceyhan

  Mayıs 30, 2019 at 9:50 am

  Iyi gunler hocam 3 gün önce beko buzdolabi aldım servis açtı dijital ekran çalışmıyor arızalı olabilir bir gün dursun yine aynı olursa servisi arayın dedi ertesi gün servis geldi kablolar çıkmış bir şey yok dedi çalıştırdı servis gitti 1 saat sonra aynı arızayı verdi aldığımız şirketi aradık bayramdan sonra değişim yaparız diyor güvenmiyorum ben iade etmek istiyorum hakkım varmi bayramdan sonrayı beklersek 14 iş gününü geçecek nasıl bir yol izlemeliyim acil yardımcı olursanız çok memnun kalırım

 26. İlhan

  Haziran 2, 2019 at 1:45 pm

  Merhabalar kolay gelsin.
  15 gün önce philips 32 ekran tv aldım. Ürünün panel kısmında açıklıklar vardı ve kanal değiştirirken beyazlık oluşuyordu alt köşesinde ürünü değişim ve iade olarak değişmesini istedim. Şuan servisten bana olumsuz cevap gelirse veya tamir ettirildi cevapı gelirse ne yapmam gerekiyor?

 27. Murat tosun

  Temmuz 4, 2019 at 11:44 pm

  3 gün önce klima kurulum oldu ama istediğim performans gostermiyo bide çok ses çıkarıyor geri iade hakkım var mı

  • EMRE ASLAN

   Temmuz 6, 2019 at 1:04 am

   Merhaba,

   Ürünü internet üzerinden satın aldıysanız mesafeli satış olduğundan iade talebinde bulunabilirsiniz. Ürünü herhangi bir mağazadan satın aldıysanız sadece arıza durumlarında iade değişim hakkı doğmaktadır.

 28. Dilek

  Temmuz 15, 2019 at 11:24 pm

  Internetten A50 cep telefonu aldım alalı 9 gün oldu telefon kapandı açılmıyor iade hakkım var mı aldigim yer servis raporu vs istiyor nasil bie yol izlemeliyim

 29. Berk

  Temmuz 19, 2019 at 2:48 pm

  Emre Bey merhaba, Trendyol üzerinden yetkili bir satıcıdan 3 OCAK 2019 tarihinde Dell Laptop aldım. Ürün daha 10.gün civarında wifi bağlanmamaya ve şarj takılı olmasına rağmen temassızlık yapıp ya dolmamaya yada takılı ama dolmuyor gibi 2. bir hata vermeye başladı. Acil ihtiyacım olduğu için evde biraz kullandım mecburen ve 08.05.2019 tarihinde servise götürdüm. 13.05 tarihinde arandım ve bazı parçaların değiştiği, ürünün hazır olduğu söylendi. 15.05 te gidip aldım ve daha yepyeni bir bilgisayarın “ANAKART,HEATSKIN ve WIFI KARTI” değiştirildi olarak raporda da yazıyor. Dolayısı ile ilk 6 ay içerisinde donanımsal değişim yapıldı direk. Cihaz geldikten 10 gün sonra tekrar aynı hataları almaya başladım. Bu sefer tekrar servise bıraktım ve bu sefer iade talep ettiğimi belirttim, tüm aksesuarları kutusu dahil kendilerine verdim. Fakat bir kaç gün sonra beni arayarak herhangi bir sorun olmadığı kontrolden geçirildiği belirtildi ve gelip almamı söylediler. Ben paramı iade almak istiyorum çünkü yurt dışı forumlarına da baktığımda aldığım modelin kronik arızalı olduğu ve tüm dünyada aynı şekilde olduğunu gördüm. Bu yüzden de iade etmek istiyorum.
  Sorularım şunlar? 1) 6 ay içinde donanımsal hata çıkarsa iade hakkınız vardır diye belirtmişsiniz yukarıda doğru mu? İade edebilir miyim? 2) Garanti süresi içerisinde bir ürün 2 kez aynı hatadan dolayı servise gidiyor ise iade talep edebildiğimi söylemişlerdi. Ben talep ettim fakat ürün sorunsuz denilerek yapıldığı belirtildi. (Ancak elimde servise vermeden çektiğim kamera görüntüleri mevcut yaşanan sorunun.) 3)Bunlar haricinde ne yapabilirim? 4)İstanbul-Sarıyer bölgesinde bulunuyorum tüketici hakem heyetine nereye başvurabilirim? (Bilgisayarın faturası 6300TL) Yönlendirmenizi bekliyorum. Teşekkürler.

  • EMRE ASLAN

   Temmuz 19, 2019 at 6:03 pm

   Merhaba,

   Servis standart işlemleri ilk altı ay içerisinde olsun yada olmasın uygulayabilir. Siz konu ile alakalı olarak en yakın kaymakamlıktan Tüketici Hakem Heyetine başvurunuz ve şikayetinizi aynı yorumda olduğu gibi belirtiniz. Konu hakkında gerekli işlemler başlatılacaktır.

 30. Murattt07

  Ağustos 16, 2019 at 11:17 pm

  Emre Bey merhaba
  2019 mayıs ta arçelik marka çamaşır makinası aldım. Aldığım günden beri sıkma ya geçerken biraz gürültü yapıyordu, geçer diye düşündük. Ama geçmedi. Sıkma yaparken hem gürültü yapıyor, hemde kazan amatisör kaynaklı olduğunu düşünüyorum, doğru düzgün değilde yalfalıyor. Servis çağırdım bugün gelip baktılar ve amatisörleri değiştirelim demişler… ve sorunla ilgili 2. Haftasında çekilmiş kamera kaydı mevcut. Bu makinayı iade etme hakkım varmı ?

 31. İRFAN KİLİT

  Ağustos 27, 2019 at 9:18 am

  EMRE BEY MERHABALAR İNTERNET ÜZERİNDEN BİR BUZDOLABI ALDIM.YAKLAŞIK BİR AYDIR KULLANIYORUM FAKAT BUZDOLABINDAN MEMNUN DEĞİLİM.HEM ÇOK SESLİ ÇALIŞIYOR HEMDE ARA SIRA TAKTUK SES ÇIKARIYOR.EVDE KÜÇÜK ÇOCUĞUMUZ VAR .SESTEN KORKUYOR.SERVİSİ ÇAĞIRDIM.ÖNCE NO FROSTLARDA BU SESLERİN OLDUĞUNU SÖYLEDİ.BEN BİZİM YAZLIKTADA FARKLI BİR MARKA NO FROST BUZDOLABININ OLDUĞUNU VE ONDA BÖYLE SESLERİN OLMADIĞINI SÖYLEDİM.SONRA BU SESLERİN FAN SESİ VE BUZ KIRMA SESİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.YANİ BU MODELDE NORMAL OLDUĞUNU SÖYLEDİ.ŞİMDİ BENİM BU ÜRÜNÜ DEĞİŞTİRME HAKKIM VARMI.FARKLI BİR MODELİYLE DEĞİŞİM YAPMAK İSTİYORUM.HİÇ MEMNUN DEĞİLİM.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar