İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Kart Yıkanırsa Bozulur Mu? Kredi Kartı | Banka Kartı

Günlük yaşantımızda üzerinde manyetik çip olan yada temassız özelliği bulunan oldukça fazla kart kullanıyoruz. Bu kartların başında banka kartları, kredi kartları, yemek kartları ve bulunduğunuz şehrin yolcu kartları geliyor. Çok sık kullanılan kartlar günlük yaşantımızda ıslanma ve yıpranma gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Özellikle giysi cebinde unutulan kart makinede yıkanırsa çip kısmı açısından ciddi sorun teşkil ediyor. Kart yıkanırsa bozulur mu?

Kartların yıkanması yada ıslanması sonucunda kartın çalışıp çalışmayacağı çoğu kişi tarafından merak konusudur. İnternet aramalarında “kredi kartı ıslanırsa çalışır mı, banka kartı yıkanırsa çalışır mı, sim kart yıkanırsa bozulur mu” başlıkları altında yüzlerce yazı var ancak bir çoğu cevapsız kalan sorulardan ibaret görünüyor.

Manyetik çipli olmayan kartlar yıkanırsa yada ıslandığında genelde bozulmamaktadır. Çipler kart içine gömülü olduğundan kuruduğunda kullanmaya devam edebilirsiniz. Makalemizin devamında ıslanan kartlara nasıl müdahale edilmesi gerektiğini anlatacağız.

İstanbul kart yıkanırsa bozulur mu?

İstanbul kart ıslandığında çip kart içerisinde gömülü olduğundan genelde bozulmaz. Ancak makinede yüksek derecede suya maruz kaldığından kart özelliğini kaybedebilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Kent kart yıkanırsa bozulur mu?

Kent kart ıslandığında, İstanbul kart gibi bozulma durumu düşüktür. Bu kartlar sıvı temasına karşı dayanıklı olarak üretiliyor. Tabi bu noktada temas eden sıvı önemlidir.

İzmirim kart yıkanırsa bozulur mu?

Sıvı temasına karşı dayanıklı bu kartlarda yoğun bir sıvı teması yoksa çalışmasında sorun olmayacaktır. Kartı kurutup kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kart Yıkanırsa Bozulur Mu?

Dalgınlık ve bir anlık unutkanlık sonucu makinede yıkanan binlerce cüzdan vardır. Bu yüzden internette konu hakkında bir çok başlık bulmak mümkün.

Kart yıkanması konusunda en sık aratılan başlıklar:

  • Makinede yıkanan kart çalışır mı?
  • Kredi kartı yıkanırsa bozulur mu?
  • Banka kartı yıkanırsa bozulur mu?
  • Sim kart yıkanırsa bozulur mu?

Öncelikle kartın hangi kurum yada kuruluş tarafından verildiği bir önem taşımıyor. Üzerinde çip bulunan kartların hepsi benzer elektronik devre ve özellikleri barındırmaktadır.

Manyetik okuyuculu kartlar yıkandığında genelde kart çipinin bozulması ile sonuçlanmaktadır. Ancak bunun bir kaç temel nedeni vardır. Yüksek ısıda sıvı ile temas edin çipin içerisindeki elektronik devre özelliğini kaybedebiliyor.

Deterjanlı ve yüksek ısıdaki su elektronik devreye normal saf suya göre çok daha fazla zarar vermektedir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kart Islandığında Ne Yapılması Gerekiyor?

Kredi kartı, banka kartı yada sim kart ıslandığın ilk olarak yapılması gereken şey kuru yumuşak bir bez kullanarak çip kısmının kurutulmasıdır. Çip kısmı dışarıdan kuruduktan sonra en az 24 saat oda sıcaklığında bir yerde kartı bırakın. İç kısma sıvı teması olduysa bu sürede kuruyacaktır.

Kartlar yıkandığında yapılan en büyük hatalardan bir tanesi ısı tabancası yada saç kurutma makinesi ile çip kısmının kurutulmaya çalışılmasıdır. Bu durum yıkanan kart çipinin bozulma olasılığını daha fazla arttıracaktır.

Kartın tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra deneme yaparak çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. Yağmur ve düşük sıvı teması durumlarında bu yöntem ile kart çalışacaktır. Ancak makineden yıkanan kartlar büyük olasılıkla kurtarılamayacaktır.

Kartınızın temassız özelliği çalışıyorsa yeni kartınız gelene kadar belirli bir tutara kadar bu özelliği kullanabilirsiniz.

Kart Yıkandığında Temassız Özelliği Çalışır Mı?

Kartlar makinede yıkandığında genelde çip kısmı arızalanıyor ancak temassız olarak kartı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Karta temassızlık özelliği kazandıran elektronik aksam genelde çipe göre daha korunaklıdır. Tabi ki temas eden sıvının özelliği ve sıcaklığı kartın çalışıp çalışmaması konusunda etkili olacaktır.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Çözüm

Kredi kartı çalışmıyor çip okumuyor sorunu genellikle kart üzerindeki çipin eskimesi sonucunda oluşmaktadır. Genelde eski ve çip kısmı oksitlenmiş kartlarda karşımıza çıkan bu sorunun...