İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Televizyon Kumandası Çalışmıyor | Test Etme Yöntemleri

Hand using a remote control

Televizyon kumandası çalışmıyor sebebi ne olabilir? Televizyon kumandası en sık arızalanan elektronik cihazların başında geliyor. Bunun en büyük sebebi sürekli kullanılması ve sürekli darbelere maruz kalmasıdır. Çocukların tv kumandası ile oynamayı çok sevmesi ise kumandanın kullanım ömrünü maalesef azaltıyor.

Televizyon Kumandası Neden Çalışmaz?

Televizyon kumandaları genelde fiziksel hasar gördükleri için çalışmıyorlar. Kumandaların içerisinde küçük ve ince bir elektronik devre vardır ve kumanda darbe aldığında çabuk bozulabilir.

Kumanda Pili Bitmiş Olabilir

Kumandalar sık kullanılan cihazlar olduğundan pilleri çabuk bitebiliyor. Uzaktan kumanda çalışmadığında yada kanal değişimleri geç algılandığında pil kontrolü yapılmalıdır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kumanda Alıcı Bağlantısı Tam Olmayabilir

Televizyon uzaktan kumandası yada alıcı önüne bir cisim geldiğinde kumanda çalışmayabilir. Uzaktan kumanda alıcısının önünün açık olduğundan ve kumandayı karşıdan gördüğünden emin olun.

Televizyon kumandası çalışmıyor ve yukarıdaki yöntemler sorunu çözmüyor ise uzaktan kumanda arıza tespiti için telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Televizyon Kumandası Testi Telefondan Nasıl Yapılır?

Uzaktan kumanda çalışmadığında kumandanın yada alıcının test edilmesi için akıllı telefonunuzdan yardım alabilirsiniz.

Televizyon kumandası testi:

Advertisement. Scroll to continue reading.
  • Akıllı telefonunuzun kamerasını açıp kumandanın ucunu kameraya tutarak bir tuşuna basınız.
  • Kamerada kumandanın ucundaki kırmızı Led ışık yanıyor ise kumanda çalışıyordur.
  • Led ışık kumanda pili bittiğinde de çalışmamaktadır. Bu yüzden pillerin dolu olduğundan bir kez daha emin olmak gerekiyor.
  • Daha sonra aynı testi tekrar deneyin.

Eğer test sonucunda kumanda ucunda kırmızı Led yanmıyor ise uzaktan kumandanız arızalanmış demektir.

Donanımsal bir arıza varsa uzaktan kumanda tamiri yapan bir servis yada televizyonun kendi servisi aracılığı ile kumandayı tamir ettirebilir. Yada yeni bir kumanda alarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Televizyon kumandası alternatifi olarak akıllı telefonunuzu kullanabilir uygulama yardımı ile televizyonu kontrol edebilirsiniz.

Akıllı Telefon Kumanda Özelliği Nasıl Kullanılır?

Akıllı telefonları uygulama yardımı ile televizyon kumandası olarak kullanabilirsiniz. Bazı telefonlarda kumanda uygulaması yüklü olarak gelmektedir. Örneğin, Huawei marka telefonların büyük bir bölümünde akıllı kumanda uygulaması vardır. Huawei Akıllı Kumanda bölümüne gidin, cihaz türünü (televizyon) ve markasını seçin. Daha sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kumanda uygulaması içerisinde gelmeyen telefonlara telefonunuzun markasına göre App Store yada Google Play Store mağazalarından Uzaktan Kumanda uygulaması indirip telefonunuzu kumanda olarak kullanabilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Çözüm

Televizyon satın alırken bir çoğumuz teknik özelliklere yada boyutuna bakıyoruz ancak TV satın alırken dikkat edilmesi gereken ilk şey televizyon izleme mesafesi dir. Televizyonlar...