İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Neleri Kapsıyor | Nasıl İptal Edilir?

Sosyal medya günlerdir WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi ile çalkalanıyor. Aslında ortada bu derece büyütülecek bir durum var mı gelin birlikte inceleyelim. Kimine göre Whatsapp bu sözleşmeye aldığı onay sayesinde tüm mesajları ifşa edecek ve artık uçtan uca şifrelemenin bir önemi kalmayacak. Peki gerçekte böyle mi? Whatsapp gizlilik sözleşmesi neleri kapsıyor?

Öncelikle şunu belirtelim Whatsapp’ın yeni gizlilik sözleşmesi hakkında içinde bulunduğumuz kısıtlama günlerinde, bu sıkıcı ortamda yeni teoriler üretmek hiçte zor değildir. Çünkü sosyal medyada bu kadar yankı uyandırması normal değil, bunlar hep sıkıntıdan. Neden mi? Çünkü bu uygulamaları yüklerken kabul edilen sözleşmede çok daha fazlası varken okumadan herkes bu sözleşmeleri onaylamıştı zaten!

Son günlerde diğer mesajlaşma uygulamalarına geçiş hızla artıyor peki bu yeni uygulamalar ne kadar güvenli? Yüklerken kullanım koşullarını bu sefer okuyor muyuz?

Rekabet oluşması açısında yeni uygulamalara geçiş önemli ancak kullanım yaygınlaşmazsa bir süre sonra bu uygulamalarda yalnız kalan kullanıcılar Whatsapp’a geri dönecektir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

WhatsApp yıllar önce Facebook tarafından satın alındı. Uygulama üzerinde reklamların gösterilmesi gibi çeşitli gelir getirecek yenilikler geldi ancak Facebook platformdan daha farklı şekilde yararlanarak geliri arttırmayı planlıyor. Bu güncellemenin temel amacı bu aslında.

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Neleri Kapsıyor?

Whatsapp gizlilik sözleşmesinde aslında her şey açık ve net bir şekilde paylaşılmış ancak sosyal medyada paylaşım yapan binlerce kişinin çok büyük bir kısmının bu sözleşmeyi hiç okumadığını söyleyebiliriz. Özellikle mesajların paylaşılacağı bilgisi sözleşmenin hiçbir yerinde bulunmamaktadır.

Whatsapp’dan yayınlanan açıklama:

“Hangi bilgilerin gizli tutulduğu ve hangi bilgilerin tarafımızca toplanarak ana şirketimiz Facebook ile paylaşıldığı konusunda açık olmak istiyoruz. Paylaştığımız bilgiler, en iyi kullanıcı deneyimini sağlamamıza ve güvenliği iyileştirmemize yardımcı oluyor. En güncel ve doğru bilgiler için gizlilik ilkemizi inceleyin”

Sözleşme linkini bulamayanlar için Whatsapp Gizlilik İlkesi bölümünde paylaşıldığı şekli ile önemli başlıkları sizlerle paylaşalım. Sözleşmenin tamamına bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Whatsapp’a Sizin Sağladığınız Bilgiler

Mesajlarınız. Hizmetlerimizi size sunmak üzere izlediğimiz olağan iş akışında mesajlarınızı saklamayız. Bunun yerine, mesajlarınız cihazınızda saklanır ve genellikle sunucularımızda saklanmaz. Mesajlarınız, teslim edildikten sonra sunucularımızdan silinir. Aşağıdaki senaryolarda, teslim edilmeleri esnasında mesajlarınızı saklayabileceğimiz durumlar açıklanmaktadır:

  • Teslim Edilmeyen Mesajlar. Gönderdiğiniz bir mesaj alıcının çevrimdışı olması gibi bir sebepten ötürü hemen teslim edilemezse mesajı en fazla 30 gün boyunca sunucularımızda şifrelenmiş şekilde saklarız ve bu süre içinde mesajı teslim etmeye çalışırız. 30 günden sonra hâlâ teslim edilmemişse bu mesajı sileriz.
  • Medya İletme. Bir kullanıcı bir mesaj içinde medya ilettiğinde, aynı medyanın tekrar iletildiği durumlarda daha verimli şekilde teslim edilmesini sağlamak için bu medyayı şifrelenmiş şekilde geçici olarak sunucularımızda saklarız.

Konum Bilgileri. Konumunuzu kişilerinizle paylaşmaya ya da yakındaki konumları veya başkalarının sizinle paylaştığı konumları görüntülemeye karar vermeniz gibi, konumla ilgili özellikleri kullanmayı seçtiğiniz durumlarda, sizden izin alarak cihazınızdan elde edilen hassas konum bilgilerini toplar ve kullanırız. Cihazınızın ayarlar bölümünde veya uygulama ayarlarında bulabileceğiniz, konum paylaşımı gibi konumla ilgili bilgilere ilişkin belirli ayarlar vardır. 

Çerezler. Web tabanlı Hizmetlerimizi sunmak, deneyimlerinizi iyileştirmek, Hizmetlerimizin nasıl kullanıldığını anlamak ve Hizmetlerimizi özelleştirmek dahil olmak üzere, Hizmetlerimizi yürütmek ve sunmak amacıyla çerezleri kullanırız.

Whatsapp Üçüncü Taraf Bilgileri Nasıl Topluyor?

Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler. Başka kullanıcılardan sizin hakkınızda bilgiler alırız. Örneğin, tanıdığınız diğer kullanıcılar Hizmetlerimizi kullandıklarında telefon numaranızı, adınızı ve cep telefonlarının rehberinde bulunan bilgiler gibi başka bilgileri bize sağlayabilirler

WhatsApp’taki İşletmeler. Hizmetlerimizi kullanarak etkileşim kurduğunuz işletmeler, sizinle etkileşimleri hakkında bize bilgi sağlayabilir. Bu işletmelerin her birinin bize herhangi bir bilgi sağlarken yürürlükteki yasalara uygun hareket etmesini zorunlu kılıyoruz.

Üçüncü Taraf Hizmetleri. Hizmetlerimizi, üçüncü taraf hizmetleriyle ve Facebook Şirketi Ürünleriyle bağlantılı olarak kullanmanıza olanak sunuyoruz. Hizmetlerimizi bu tür üçüncü taraf hizmetleriyle veya Facebook Şirketi Ürünleriyle birlikte kullanmanız durumunda, bu hizmetlerden sizin hakkınızda bilgiler alabiliriz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Whatsapp Bilgileri Nasıl Kullanıyor?

Hizmetlerimiz. Sahip olduğumuz bilgileri; müşteri desteği sunmak, satın alımları veya işlemleri tamamlamak, Hizmetlerimizi iyileştirmek, düzeltmek ve özelleştirmek ve Hizmetlerimizi kullanabileceğiniz Facebook Şirketi Ürünlerine bağlamak dahil olmak üzere Hizmetlerimizi yürütmek ve sağlamak için kullanırız.

Emniyet, Güvenlik ve Bütünlük. Emniyet, güvenlik ve bütünlük, Hizmetlerimizin ayrılmaz birer parçasıdır. Sahip olduğumuz bilgileri; hesapları ve işlemleri doğrulamak, zararlı faaliyetlerle mücadele etmek, kullanıcıları kötü deneyimlerden ve spam içeriklerden korumak, şüpheli işlemleri veya Koşullarımızın ve ilkelerimizin ihlallerini araştırarak Hizmetlerimizde ve başka yerlerde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak ve Hizmetlerimizin yasal şekilde kullanıldığından emin olmak amacıyla kullanırız.

Hizmetlerimiz ve Facebook Şirketleri Hakkındaki İletişimler. Sahip olduğumuz bilgileri, sizinle Hizmetlerimiz hakkında iletişim kurmak ve sizi koşullarımız, ilkelerimiz ve diğer önemli güncellemeler hakkında bilgilendirmek için kullanırız.

Üçüncü Taraf Bant Reklamları Yoktur. Hizmetlerimizde üçüncü taraf bant reklamlarına hâlâ izin vermiyoruz. Bu reklamları kullanmayı düşünmüyoruz ancak gelecekte kullanacak olursak bu Gizlilik İlkesini güncelleyeceğiz.

Kurumsal Etkileşimler. Sizin ve işletmeler gibi üçüncü tarafların, WhatsApp’ta işletmelere yönelik olan ve ürün ve hizmetlerde gezinip sipariş verebileceğiniz Kataloglar gibi hizmetlerimizi kullanarak iletişim ve etkileşim kurmasına olanak tanıyoruz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Sizin ve Whatsapp’ın Paylaştığı Bilgiler

İletişim Kurmayı Tercih Ettiğiniz Kişilere Bilgilerinizi Gönderme. Hizmetlerimizi kullandıkça ve Hizmetlerimiz üzerinden iletişim kurdukça, mesajlar dahil olmak üzere bilgilerinizi paylaşırsınız.

Hesabınızla İlişkili Bilgiler. Telefon numaranız, profil adınız ve fotoğrafınız, “hakkımda” kısmındaki bilgileriniz, son görülme bilgileri ve mesaj teslim edilme bilgileri Hizmetlerimizi kullanan herkese açıktır. Ancak, iletişim kurduğunuz işletmeler dahil başka kullanıcılara açık olan belirli bilgileri yönetmek için Hizmetlerdeki ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz.

Kişileriniz ve Diğerleri. İletişim kurduğunuz işletmeler dahil olmak üzere kullanıcılar, bilgilerinizi (telefon numaranız veya mesajlarınız dahil) depolayabilir veya Hizmetlerimiz üzerinden ve Hizmetlerimiz dışında başka kişilerle paylaşabilir. Hizmetlerimizde iletişim kurduğunuz kullanıcıları ve paylaştığınız belirli bilgileri yönetmek için Hizmetlerimizdeki ayarlarınızı ve “engelleme” özelliğini kullanabilirsiniz.

WhatsApp’taki İşletmeler. İşletmelere, hizmetlerimizi kullanımlarıyla ilgili ölçümler sağlamak gibi belirli hizmetler sunuyoruz.

Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları. Hizmetlerimizi yürütmemize, sağlamamıza, iyileştirmemize, anlamamıza, özelleştirmemize, desteklememize ve pazarlamamıza yardımcı olmaları için üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarıyla ve diğer Facebook Şirketleriyle çalışırız. Teknik altyapı, teslimat ve diğer sistemleri sağlamak, Hizmetlerimizi pazarlamak, anket ve araştırma yaptırmak, kullanıcıların ve başkalarının güvenliğini, emniyetini ve bütünlüğünü korumak ve müşteri hizmetlerine yardımcı olmak gibi Hizmetlerimizi desteklemek için bu şirketlerle birlikte çalışırız. Bu kapsamda üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarıyla ve diğer Facebook Şirketleriyle bilgi paylaştığımızda, bu sağlayıcıların sizin bilgilerinizi bizim adımıza, kendi talimat ve koşullarımız uyarınca kullanmasını şart koşarız.

Advertisement. Scroll to continue reading.

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Nasıl İptal Edilir?

Yeni güncellemenin getireceği yenilikleri kabul etmiyorsanız ve yanlışlıkla imzaladığınız Whatsapp gizlilik sözleşmesini iptal etmek istiyorsanız bunun için gizlilik ilkesinin sonunda nasıl yapılacağı yazılmıştır.

“Güncellenmiş Koşullar ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olan mevcut kullanıcılarımızın, Ayarlar > Hesap‘a giderek seçim yapmak için ek olarak 30 günleri vardır.”

Whatsapp alternatifi uygulamalar makalemizden alternatif uygulamaları inceleyebilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Çözüm

WhatsApp bildirim sesi ayarlarını özelleştirmek ve bildirim sesi gelmiyor sorununu çözmek için aşağıdaki yöntemleri takip edebilirsiniz. Akıllı telefon kullanıcılarının %70’inden fazlasının WhatsApp kullandığı tahmin...

HABER

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp yeni bir özellikle karşımıza çıkıyor. WhatsApp çoklu cihaz desteği ile telefonunuzda internet olmasa bile Whatsapp’ı kullanabileceksiniz....

HABER

Whatsapp uygulaması her geçen gün yeni özellikleri ile gündeme gelmeye devam ediyor. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılan Whatsapp, son güncellemesi ile...

HABER

Whatsapp geçtiğimiz hafta duyurduğu yeni gizlilik sözleşmesinin çok büyük tepki çekmesinin ardından yeni kararlar almak zorunda kaldı. Gizlilik sözleşmesi değişikliği sonrası kabul etmeyen kullanıcıların...