İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Modem Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fiber veya ADSL internet hizmeti alabilmek için mutlaka bir modem kullanmanız gerekmektedir. Modemler operatörünüzden gelen internet sinyalini bilgisayarınıza iletmek ile görevlidirler. Modemler kablolu ve kablosuz olmak üzere iki farklı çeşide ayrılmaktadırlar. Zyxel, Asus, TP-LINK, Airties, Everest, Netmaster, Inca, Aztech, D-Link gibi gibi pek çok çeşidi bulunsa da görülen modem arızaları benzer nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Modemler işlevlerini yaparken kullanıcıların kontrol edebilmesi adına üzerinde ışıklar bulunan bir tasarıma sahiptirler. POWER, DSL, İnternet/Wan, Wlan ve LAN ışıkları olarak isimlendirilmişlerdir ve her biri farklı bir çalışma alanını temsil etmektedir. Bu ışıklardan modemde bir arıza olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Modem Arızaları Nelerdir?

Modem arızalarının nedenini gösteren ışıkların neyi anlattığını bilmek gerekmektedir. Modemin bozuk olduğunu nasıl anlaşılır? Tüm detayları ile yazımızda bulabilirsiniz.

Power Işığı Yanmıyor ise; Power ışığı modeminizin elektriğe bağlanıp bağlanmadığını gösteren ışıktır. Yanmıyor ise modeminizin adaptörü bozulmuş veya modemin ana kartında problem oluşmuş demektir. Bu arızalarla karşılaştığınızda yapmanız gereken, garantisi var ise; modemin yetkili servisine ulaşmak veya yenisini almak olacaktır.

WLAN ışığı yanmıyor ise; modemin kablosuz bağlantı yaptığını gösteren ışıktır. Bu ışığın hızlı hızlı yanıp sönmesi, kablosuz olarak veri iletişiminin gerçekleştiğini ifade etmektedir. Wlan ışığı hiç yanmıyor ise ya kablosuz ağınız kapalıdır ya da modeminiz arızalanmış demektir. Modeminizin kablosuz ağ düğmesinin açık konuma getirerek kontrol edebilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

LAN Işığı yanmıyor ise; Lan ışığı modeminizin bilgisayarınıza ethernet kablosu aracılığı ile bağlı bulunduğunu ve veri alışverişinin gerçekleşebildiğini gösteren ışıktır. Modem ile bilgisayarınız kablolu olarak iletişim kurduğunda bu ışık hızlı bir şekilde yanıp sönecektir.

Bu ışık yanmıyor ise üç farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bilgisayarınızın ethernet girişi ya da network ara yüz kartı bozulması bu sorunlardan birisidir. Bu sorunla karşılaştığınızda yapmanız gereken bilgisayarın ana kartını tamir ettirmek veya değiştirmektir. Modemin ana kartında problem olması ise bir diğer neden olarak görülmektedir. Ethernet kablosunun arızalanmasını ise son neden olarak sayabiliriz. Yeni bir kablo deneyerek arıza olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Link ışığı yanmıyor ise; Modem üzerinde bulunan DSL veya ADSL ışıkları link ışıklarıdır. Link ışığı yanmıyor ise ilk olarak ADSL modeminize takılı olan telefon kablosunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Soketi kırılmış veya başka bir etkenden dolayı çıkmış olabilir.

Link Sabit Değil (Link Oturmuyor) Arızası

Modem arızalarından bir diğeri ise; link sabit değil, link oturmuyor sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Hat üzerinde splitter dışında alınan paralel bağlantılar bu şekilde arızalara sebep olmaktadır.

 Link Sabit PPP Işığı Yanmıyor Arızası

Modem üzerindeki DSL veya ADSL ışığınız sabit yanıyor fakat internet veya PPP olan ışığınız yanmıyor ise ADSL modeminizin ayarlarını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Link Sabit İnternet Sabit (Hat Oturmuş) İnternet Erişimi Yok

Hizmet şifre değişikliği yaptı ve yeni şifrenizi modem ayarlarına kaydetmedi iseniz modem ışıklarınız sabit olduğu halde internete erişemezsiniz. Modem şifrelerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

1 Comment

1 Comment

  1. Nurullah

    Ağustos 25, 2021 at 7:24 pm

    Kablosuz modem arızası nasıl anlaşılır ışıklarda sorun yok ama bağlantı sürekli kopuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Çözüm

Malware Nedir? İngilizce kökenli olan Malicious Software kelimelerinden türetilmiş olan Malware; kötü amaçlı yazılımlar anlamında kullanılmaktadır. Malware grubuna virüs, trojan, backdoor, worm, adware gibi...

Çözüm

Talkback nedir? Talkback, görme engelli ya da az gören kullanıcıların, akıllı telefonlarını veya tabletlerini daha rahat kullanabilmeleri amacı ile geliştirilmiş bir uygulama fonksiyonudur.  Android...

Çözüm

Yeni bir modem aldığımızda kurulum için mutlaka modem arayüzüne girmemiz gerekmektedir. Kurulum ve modem ayarları için modem arayüzüne girebilmek için modem ara yüz kullanıcı...

Çözüm

WhatsApp’ın yeni kullanım koşullarına tepki olarak farklı mesajlaşma uygulamalarına geçiş yapan kullanıcıların ilk duraklarından biri Telegram oldu. Gizlilik kaygılarıyla WhatsApp yerine alternatif uygulama arayışında...