İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

TalkBack Nedir? Ne İşe Yarar?

Talkback nedir? Talkback, görme engelli ya da az gören kullanıcıların, akıllı telefonlarını veya tabletlerini daha rahat kullanabilmeleri amacı ile geliştirilmiş bir uygulama fonksiyonudur.  Android işletim sistemine dayalı olarak çalışan her cihazda Talkback uygulaması mutlaka yer almaktadır.

Talkback Uygulaması Ne İşe Yarar?

Talkback ne işe yarar diye merak edenler için tanımlayacak olursak: Talkback uygulaması cihazınızda aktif durumda ise; siz cihaz ekranın herhangi bir yerine dokunduğunuzda size yaptığınız işlemi sesli olarak dile getirecektir. Bu sesli özellik görme engelli ve az gören akıllı telefon kullanıcıları için geliştirilmiştir.

Android işletim sistemine dayalı olarak çalışan tüm cihazlarda bulunan bu özellik sayesinde görme engelli kullanıcılar cep telefonu kullanımını herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan kullanabileceklerdir. Cihazınızın herhangi bir menüsüne giriş yaptığınızda sesli komut ile yapılan işlem seslendirilerek, her adım kullanıcıya bildirmiş olur.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Talkback uygulamasının özelliklerinden bazıları; sesli komut ile telefonunuzdan çağrı atmak, gelen mesajları cihazınızın sesli okuması ve karşıda ki kişiye sesiniz ile metin yazabilirsiniz. Ayrıca kullanımı kolaylaştıran en favori özelliklerden birisi de Sesli Geri Bildirim özelliği sayesinde hangi uygulamanın üzerine parmak ile dokunulur ise geri bildirim yapmasıdır.

TalkBack Kullanım Ayarları

TalkBack ile ilgili tüm ayarları düzenlemek için öncelikle, Ayarlar > Erişilebilirlik > TalkBack seçeneğine gitmeniz ve ekranın alt kısmındaki Ayarlara dokunmanız gerekmektedir. Burada yapabileceğiniz tüm düzenlemeleri aşağıda sıraladık.

Konuşma Zamanı Ayarlamaları

Zil sesi düzeyi: Cihazınız Sessiz veya Titreşim modunda olduğunda, sesli geri bildirimin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğini belirlemenizi sağlamaktadır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Ekran kapalıyken konuş: Ekran kapalı durumda iken sesli geri bildirimin açık olmasını sağlamaktadır.

Arayan kimliğini söyle: telefonunuza bir çağrı geldiğinde, arayanın bilgilerini duymanızı sağlamaktadır.

Yakınlık sensörünü kullan: Telefonunuzu kulağınıza götürdüğünüzde veya elinizi üzerine koyduğunuzda sesli geri bildirimi susturmayı sağlamaktadır.

Bluetooth çıkışı: Mono Bluetooth mikrofonlu kulaklıkla otomatik bağlantıyı kurmayı sağlamaktadır.

Geri Bildirim Ayarları

Advertisement. Scroll to continue reading.

Titreşimli geri bildirim: Dokunarak gezindiğinizde işlemlere ilişkin titreşim geri bildirimini açmaktadır.

Titreşim desenleri atayın: Titreşim geri bildirimi etkin ise, öğelerin üzerine geldiğinizde titreşim desenleri atayabilmenizi sağlamaktadır.

Ses ata: Sesli geri bildirim etkin ise;  hangi öğenin üzerine geldiğinizi veya hangi öğe ile ilgili işlem yaptığınızı bildirmesi için çeşitli sesler atamanızı sağlamaktadır.

Metin-Konuşma Hızını Kontrol Etme

TalkBack’in konuşma hızını ayarlamak için, Uygulamalar ekranından Ayarlar’ı açıp sonrasında Dil ve giriş > Metin-konuşma çıkışı > Konuşma hızı’nı seçmeniz gerekmektedir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

TalkBack Nasıl Kapatılır?

TalkBack’i kapatma yöntemiolarak ses seviyesi tuşlarının her ikisine aynı anda birkaç saniye kadar basılı tutabilirsiniz. Başka bir yöntem olarak ise; Talkback özelliğini kapatmak için Ayarlar > Erişilebilirlik > Talkback kısmından bu özelliği kapatabilirsiniz. Talkback özelliğini tekrar açmak istediğinizde aynı işlemleri yapmanız yeterli olacaktır.

Yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Çözüm

Malware Nedir? Malware Temizleme Nasıl Yapılır?En iyi Malware Temizleme Programları (2021) Malware Nedir? İngilizce kökenli olan Malicious Software kelimelerinden türetilmiş olan Malware; kötü amaçlı yazılımlar...

Çözüm

Modem Arızaları Nelerdir?Link Sabit Değil (Link Oturmuyor) Arızası Link Sabit PPP Işığı Yanmıyor ArızasıLink Sabit İnternet Sabit (Hat Oturmuş) İnternet Erişimi Yok Fiber veya ADSL...

Çözüm

WhatsApp’ın yeni kullanım koşullarına tepki olarak farklı mesajlaşma uygulamalarına geçiş yapan kullanıcıların ilk duraklarından biri Telegram oldu. Gizlilik kaygılarıyla WhatsApp yerine alternatif uygulama arayışında...

Çözüm

YouTube tarafından sunulan ücretli abonelik sistemi YouTube Premium ile kullanıcılar reklamsız video indirme deneyimi yaşayabilirken, arka planda oynatma ve video indirme gibi özelliklerden de...