İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

TP-Link Port Açma İşlemi Nasıl Yapılır? resimli Anlatım

TP-Link Port Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Port nasıl açılır sorusu bilgisayar ve internet kullanan herkes tarafından bir kere olsun sorulmaktadır. Birçok alanda kullanılan port, hayali bir çıkış kapısı olarak düşünülebilir. Örneğin bir mağazaya kamera sistemi döşendiğinde, o mağazanın yetkilileri tarafından izlenebilmesi için port açılması gerekmektedir. Bu işlem yapılmadan sadece mevcut kurulu bilgisayar üzerinden ya da aynı ağa bağlı cihazlar üzerinden izleme yapılabilir. Bu nedenle öncelikle port açılması gerekmektedir.

Genel mantık aynı olmakla beraber, her markanın port açma işlemi farklı olmaktadır. Hatta bazı markaların farklı modellerinde bile değişiklik olabilmektedir. Ancak genel yapısı itibari ile port açma işlemi benzer özellikler taşımaktadır. Bu noktada en çok merak edilen markalardan bir tanesi TP-Link markası olmaktadır.

TP-Link Port Açma

TP-Link markasının TD-W9970(TR) modeli için port açma işlemi aşağıda anlatıldığı şekilde yapılmaktadır. Aşağıda yazılan işlemler tamamlandıktan sonra yeni bir port açılmış olacaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.
  • Öncelikle modemin ara yüzüne girilmesi gerekmektedir. Bu işlem için internet tarayıcı programları kullanılmaktadır. İnternet tarayıcısı adres çubuğuna 192.168.1.1. yazılması gerekmektedir. (Açılmaz ise 192.168.2.1 deneyiniz)
  • Burada otomatik olarak kullanıcı adı için admin olarak gelmektedir. Yine şifre olarak da admin girilmelidir.
  • Arayüz girişinden sonra sol tarafta bulunan menüde Yönlendirme butonuna basılması gerekmektedir. Butona basıldıktan sonra alt kısmında açılacak kısımda Sanal Sunucu kısmının seçin.
  • Sağ tarafta çıkan ekranda Yeni Ekle butonuna basın.
  • Açılan sayfada gelen arayüz aynı şekilde kalmalıdır. Ancak Servis Portu kısmına dışarı açılacak port numarasının yazılması gerekmektedir. Ip Adresi kısmında, hangi Ip açılması isteniyor ise onun yazılması gerekmektedir. Yine Dahili Port kısmına da Servis Portu kısmında yazılan port numarası yazılmalıdır.
  • Yine Protokol seçeneği Hepsi olarak kalmalıdır.Yaygın Servis Portu bölümünde herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek yoktur.
  • Kaydet butonuna tıklandığında port açma işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmış olacak.
  • Port yönlendirme işleminde dikkat edilmesi gereken konulardan biri modeminizin sabit ipsinin olmasıdır. Çünkü sabit ip olmayan modemler her kapatılıp açıldığında, yeniden ip alacak ve port açma işlemi geçersiz olacaktır. Sabit IP verilmesi bu nedenlerle en doğru yöntem olacaktır.

Tp-link modem şifre değiştirme makalemizi daha sonra şifre değiştirme işlemlerinde kullanmak için incelemenizi tavsiye ederiz.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Çözüm

Fiber veya ADSL internet hizmeti alabilmek için mutlaka bir modem kullanmanız gerekmektedir. Modemler operatörünüzden gelen internet sinyalini bilgisayarınıza iletmek ile görevlidirler. Modemler kablolu ve...

Çözüm

Yeni bir modem aldığımızda kurulum için mutlaka modem arayüzüne girmemiz gerekmektedir. Kurulum ve modem ayarları için modem arayüzüne girebilmek için modem ara yüz kullanıcı...

Çözüm

Film izlerken veya oyun oynarken internet hızınızın yavaşlamasından dolayı donmalar yaşamak herkesin sinirini bozan bir şeydir. İnternetin yavaşlamasının birden fazla nedeni var. Ancak bunlardan...

Çözüm

Superbox şifre değiştirme işlemini anlatmadan önce ne olduğuna bakmakta yarar vardır. Çünkü teknoloji olarak gelişmiş bir cihaz olan Superbox ile fiber erişimi olmayan alanlarda...