İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

WiFi Ağımda Kimler Var? İnternetime Kim Bağlanıyor?

Film izlerken veya oyun oynarken internet hızınızın yavaşlamasından dolayı donmalar yaşamak herkesin sinirini bozan bir şeydir. İnternetin yavaşlamasının birden fazla nedeni var. Ancak bunlardan biri de, kim olduğundan haberinizin dahi olmadığı modeminize bağlanmış olan cihazlar, bundan kesin olarak eminiz. Bu makalemizde modem ara yüzünden Wi-Fi’a bağlanmış olan cihazları nasıl görebileceğimizi anlatıyoruz. WiFi ağımda kimler var?

Bazı zamanlar evinizde ya da iş yerinizdeki internetinizin kablosuz bağlantısının durduk yere yavaşladığını dikkatinizi çekebilir. Tabii ki bu sıkıntının sebebi internet servis sağlayıcınızın altyapı çalışması gerçekleştirmesi ya da faturanızın ödemesini geciktirmenizden dolayı da hız azalması yaşıyor olabilirsiniz ancak tüm olasılıkların haricinde bir olasılık daha var: Modeme bağlı cihazları olan yabancı kişiler.

Bildiğiniz üzere gelişmiş teknoloji ile beraber artık birçok cihaz kablosuz ağ bağlantısı sağlıyor. Bir ihtimal komşunuz akıllı cihazlarını sizden bir süre önce istediği internet şifrenizi kullanarak modeminize bağlamış olabilir. İş yerinizdeki modemin şifresini bilen birisi yakın civarda takılarak internetinizin yavaşlamasını ve kotanızın bitmesine neden olabilir. Ya da bu olasılıklar dışında sadece Wi-Fi’a bağlananları görmek istiyorsunuzdur. Bunlardan dolayı modeme bağlı cihazları nasıl görebileceğinizi sizlere anlattık. Arzu ederseniz detaylı rehberimizi beraber inceleyelim:

WiFi Ağımda Kimler Var? Modeme Bağlı Cihazları Görme!

Modeme bağlı olduğunuz cihazlardan bir tanesinden herhangi bir internet sayfası açıp arama çubuğuna 192.168.1.1 adresini yazıp arayın. Daha sonra karşınıza modem ara yüzü giriş sayfası çıkacaktır. Modem arkasında yada kullanma kılavuzunda giriş bilgileri yazacaktır. Bu bilgilerle ara yüze girin.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Modem arayüz bağlantı sorunu yaşıyorsanız ilgili makalemizden destek alabilirsiniz. Ağımda kim var nasıl görebilirim?

Modeme bağlı cihazları görmek için:

1.Adım Modem ara yüzüne gidin.

Modem ara yüzünüze giriş yapın. Burada internet ağınız ile ilgili tüm ayarlara ulaşabiliyorsunuz. Bu kontrol panelinde kablosuz ağ bant aralıklarını düzenleyebilir, kablosuz ağ şifrenizi değiştirebilirsiniz. Ayrıca bu kontrol panelinde; internetinizi hangi cihazların kullandığını görebilir, internet kullanımını belirli cihazlarla sınırlandırabilir ve DNS ayarları yapabilirsiniz. Tüm bu kontroller için modem ara yüzüne nasıl giriş yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki açıklamalarımızı okuyabilirsiniz.

2.Adım Kablosuz sekmesini tıklayın.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kablosuz sekmesine tıkladığınızda çoğu modem ara yüzünde benzer bir yol izlendiği için, kolayca kablosuz ağ ayarları kısmından, modeme bağlı cihazları görebilirsiniz.

3.Adım ‘Bağlı İstemciler’ seçeneğinin altında modeme bağlı cihazları göreceksiniz.

Bu aşamada artık modeminize bağlı cihazları rahatlıkla görebilirsiniz. Cihazların hem MAC Adreslerini hem de var olan cihaz isimlerini de görebilirsiniz. Bu bilgilere ek olarak cihazların bağlantı kalitesi de ekranın yan tarafında görünmektedir. Görülen bu cihazların modeme bağlı olmasını istemiyorsanız MAC adreslerini engellemek yada wifi şifresi değiştirmek yeterli olacaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

2 Yorum

2 Comments

  1. Nurullah

    Ağustos 25, 2021 at 7:23 pm

    Ben denedim ancak modeme bağlı cihazları göremiyorum. Acaba biryerde hatamı yapıyorum. Modem draytek fark eder mi?

  2. Bayly

    Mart 28, 2023 at 1:01 am

    Şifreyi degiştirmek istiyorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Çözüm

Fiber veya ADSL internet hizmeti alabilmek için mutlaka bir modem kullanmanız gerekmektedir. Modemler operatörünüzden gelen internet sinyalini bilgisayarınıza iletmek ile görevlidirler. Modemler kablolu ve...

Çözüm

Yeni bir modem aldığımızda kurulum için mutlaka modem arayüzüne girmemiz gerekmektedir. Kurulum ve modem ayarları için modem arayüzüne girebilmek için modem ara yüz kullanıcı...

Çözüm

Superbox şifre değiştirme işlemini anlatmadan önce ne olduğuna bakmakta yarar vardır. Çünkü teknoloji olarak gelişmiş bir cihaz olan Superbox ile fiber erişimi olmayan alanlarda...

Çözüm

TP-Link Port Açma İşlemi Nasıl Yapılır? Port nasıl açılır sorusu bilgisayar ve internet kullanan herkes tarafından bir kere olsun sorulmaktadır. Birçok alanda kullanılan port,...