Kapat

Facebook Fotoğraflarınız Sızdırıldı Mı? Kontrol Edin!

Anasayfa
HABER Facebook Fotoğraflarınız Sızdırıldı Mı? Kontrol Edin!

Cuma günü Facebook milyonlarca kullanıcının fotoğrafının üçüncü parti uygulamalarla paylaşıldığı bir hatayı tespit etti.

Facebook’un Fotoğraf API’sinde meydana gelen hata, üçüncü parti uygulamaların erişim iznine sahip olmadıkları fotoğraflara erişmesine olanak sağladı. Normalde bu uygulamalar sadece zaman tünelinizdeki fotoğraflara erişebilirken, hata nedeniyle Facebook Hikayeler veya Facebook Marketplace gibi platformlarda paylaşılan fotoğraflara bile erişim sağlamış olabilir.

İki hafta boyunca sistemde yer alan hata yüzünden 6.8 milyon kullanıcı etkilenirken, 1,500 uygulama fotoğraflara erişim sağladı. Facebook bu sızıntıdan etkilenen kullanıcılar bir yardım sayfası hazırladı.

 

Facebook destek sayfasında aşağıdaki şekilde açıklama yaptı.

“Kısa süre önce, Facebook’a bağladığınız bazı uygulamaları etkilemiş olabilecek bir sorunu tespit ettik ve giderdik. Daha önce bu uygulamalara Facebook’taki fotoğraflarınıza erişme izni vermiştiniz. Facebook normalde zaman tünelinizde paylaştığınız fotoğrafları bu uygulamalarla paylaşır ancak 13 Eylül – 25 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleşen bir hata, geliştiricilerin Facebook Stories’de paylaşmış olabileceğiniz ya da yükleyip paylaşmadığınız fotoğraflar gibi diğer fotoğraflara da erişmesine olanak vermiştir.”

Sızıntıdan etkilenip etkilenmediğinizi kontrol etmek için öncelikle Facebook hesabınıza giriş yapın ve Facebook Destek adresine gidin.

Fotoğraflarınızın sızdırılmış olması durumunda yapmanız gerekenler hakkında Facebook tarafından bilgilendirileceksiniz.

“Hangi uygulamalar diğer fotoğraflarıma erişmiş olabilir?

Facebook hesabın bu sorundan etkilenmedi ve kullandığın uygulamalar diğer fotoğraflarına erişmedi.”

Şeklinde bir açıklama görüyorsanız, bu sızıntıdan etkilenmediğiniz anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir